Android 5 Yaşında

ABD’de T-Mobile G1 ile tüketiciyle buluşan, Android (HTC Dream)’li telefon Ekim 2008′de piyasaya sürülmüştü. 3.2-inç ekrana sahip, 192MB RAM bulunan ve kızaklı QWERTY klavyesi olan bu cihaz ile son günlerde tüketiciyle bulunan Nexus 4 arasındaki büyük fark bu süre zarfında akıllı telefonların aldığı olağanüstü yolunda kanıtı durumunda.

Open Handset Alliance tarafından 5 yıl önce piyasaya sürüldükten hemen sonra Google’ ın satın almasıyla büyük bir gelişme sürecinin içerisine giren Android, günümüzde dünyanın en iyi mobil işletim sistemlerinden biri durumuna gelmeyi başardı. Öyle ki 2012 nin son çeyreğinde satılan akıllı telefonların % 75’ i Android işletim sistemine sahip.

Elbette Samsung ve HTC’ nin hemen her akıllı telefon modelinde Android işletim sistemini kullanıyor olmasının bu durumda etkisi büyük. Öte yandan her sürümü ile kullanıcının beklentilerinin üzerine çıkmayı başarabilmesi Android’ in bu hızlı yükselişinde çok daha büyük etken durumda. Android’ % 91 seviyesine yükselmiş olan kullanıcı sayısındaki artışta, tablet piyasasında da yoğun şekilde kullanıcıya sunulmasının da ciddi bir katkısı bulunmakta.

Sebep ne olursa olsun hem üreticiler hem de kullanıcılar tarafından yüksek oranda tercih edilmeye devam eden Android, giderek yaşamlarımızda çok daha fazla etkiye sahip olmaya devam ediyor. Bu kısa süre içerisindeki bu büyük kullanım oranıyla Android, yaşamlarımızı oldukça uzun süre etkileyecek gibi görünüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.