İstikbal göklerdedir

Ata bunu anlatmak ister gibi bakmış göklere. Bu cümleyi Trablusgarp Savaşı esnasında kurmuş. Savaş uçağımız olmadığından ötürü hava saldırısı gerçekleştiremiyorduk ve savaşı kaybetmemizin en büyük sebeplerinden biri de buydu. Mustafa Kemal, o yıllardan bugünü görmüş gibi hava ile ilgili teknolojilerin ne kadar önemli olduğuna işaret etmiş.

Bugün 30 Ağustos Zafer Bayramı. 30 Ağustos günü kazandığımız zafer, bugün 90. yılını kutluyor. Dumlupınar’da kazanılan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin yani Büyük Taarruz’un anıldığı bayramdır. Düşman askerlerinin ülkeyi terk etmesi daha sonraki zamanlarda başlıyor ancak 30 Ağustos Zafer Bayramı, ülke topraklarının geri alınmasına dair sembolik bir gün olarak ilan ediliyor.

İlk defa 1923′te Afyonkarahisar, Ankara, İzmir, Denizli ve Kahramanmaraş’ta bayram olarak kutlanmıştır. Her sene kutlamaları yapılan bu değerli gün, unuttuğumuz değerlerin hatırlanmasında herkes için bir mesaj niteliğinde.

Plus Canvas Tablo Galerisi Atatürk bölümünde, Mustafa Kemal Atatürk’ün daha pek çok yağlı boya tablo çeşidini bulmak mümkün.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.