Yeşil Çatı

Son yıllarda bir hayli hızlı bir artış gösteren şehirleşme, günlük hayat pratiklerimizi de değiştirme gücüne sahip. Çocukların, anne babalarının görüş alanı dahilinde oyunlar oynadığı bahçeli evlerin yerini yüksek binalar almaya devam ediyor. Sadece kent merkezlerinde değil, ülkenin dört bir yanında inşa edilmeye devam eden bu yeni yaşam alanları, doğaya zarar vermek ile suçlandığından beri çözüm yolları bulma konusunda farklı alternatifler sunuyor.

Yeşil çatılar yükselen grilerin yarattığı soğuk ve mesafeli etkiyi hafifletmek ve çevreye verdiği zararı ortadan kaldırmak adına, yeni anlayışın bulduğu belki de en estetik yöntem. Peki farklı bir anlayış sunan yeşil çatı tam olarak nasıl bir şey? Geleneksel çatı sistemleri üzerine çeşitli katmanların getirilmesi ile oluşturulan bir sistemdir. Türkiye başta olmak üzere birçok ülkede uygulamalarını görebileceğiniz yeşil çatıların kurulması için gereken katmanları şu şekilde sıralayabiliriz; drenaj katmanı, koruma katmanı, dikim ortamı ve bitki katmanı.

yeşil-çatı

Alışılagelen soğuk ve terk edilmişlik algısından ziyade, yeni bir çatı anlayışı oluşturan bu sistemi uygularken dikkat edilmesi gereken hususları ve püf noktalarını öğrenmek için ise esaslı bir kaynağa ihtiyaç olduğu aşikar. Bitkiler, ağaçlar, çiçek çeşitleri, bahçe bitkileri, permakültür ve dikey bahçe gibi kapsamlı bir bilgi kaynağı niteliğindeki peyzajadresim.com, söz konusu bu yükselen yeni anlayış, yeşil çatılar olunca da başvurabileceğiniz ilk adres olma özelliğine sahip.

Seçeceğiniz mekana, yeşil çatı tiplerinden hangisinin daha uygun olduğuna ve buna göre seçmeniz gereken bitki çeşitleri hakkında ayrıntılı bilgilere kolaylıkla ulaşabileceğiniz peyzajadresim.com, sunduğu görsel örnekler ile de rehberlik görevini hakkı ile yerine getiriyor.

İnsanların rahatça gezinebileceği bir sosyal ortam yaratmayı amaçlıyorsanız, aktif yeşil çatı veya hibrit yeşil çatı uygulamalarından birini tercih edebilirsiniz. Bakım açısından daha maliyetli olsa da görünüm olarak yemyeşil bir parktan farksız olan aktif yeşil çatılar için; yer örtücü bitkilerden ziyade bir mevsimden daha uzun süre güzelliğini muhafaza eden, aşırı sıcağa ve kuraklığa dayanıklı sedum bitkisini kullanmanız gerektiği gibi birçok önemli ve doğru bilgiyi peyzajadresim.com adresinde ayrıntılı olarak bulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.