Fazla Su Vücuda Zararlı mı?

Sağlıklı bir yaşam herkesin en temel isteklerinden birisidir. Özellikle de yaşamın her alanında daha dinç ve daha kuvvetli bir vücuda sahip olmak isteyenler sağlıklarına çok fazla önem gösteriyor. Sağlıklı bir vücudun en temel faktörlerinden birisi olarak her zaman doğal ve düzenli bir yaşam tarzının benimsenmesi öne çıkıyor. İnsanların günlük yaşamları içerisinde modern dünyanın sunmakta olduğu yeni nesil olumsuz avantajlardan yararlanmak yerine daha doğal bir yaşam tarzını çok daha iyi bir şekilde benimseyebilme imkanına sahip olunabiliyor.

Su

Günümüzde uzmanlar dinç ve sağlıklı bir vücuda sahip olabilmek için uzun yıllardır gün içerisinde bol tüketiminin gerçekleştirilmesini öneriyor. Vücudun daha kısa süreler içerisinde temizlenmesine ve daha dinç bir yapıya sahip olabilmesine yardımcı olması nedeni ile de günümüzde uzmanların önerisi günde en az 8 bardak tüketimidir. Bu neden ile de günümüzde çok uzun yıllardır insanlar bol tüketmeyi tercih ediyor. Ancak son dönemlerde bazı uzmanlar gün içerisinde insanların gerçekleştirecekleri fazla tüketiminin vücuda zararlı etkilerinin bulunduğunu ve bu olumsuz etkilerin vücuda etkilerinin kesinlikle göz ardı edilemeyecek türde olduğunu açıklıyor.

Su içmenin baş ağrısının giderilmesi, konsantrasyonu arttırma ve detoksu sağlamak gibi yönlerden avantajları bulunsa da son dönemlerde bazı uzmanların açıklamalarına göre negatif ve olumsuz yönleri de bulunuyor. Londra’da bulunan The Whiteley Klinik’te görev yapan kalp ve damar cerrahı Profesör Mark Whiteley insanların gün içerisinde fazla su tüketmeleri halinde beyinlerinin kimyasında bozulma yaşandığını söylüyor.

Pek çok fazla terleme hastası olan kişi, aşırı miktarda su tüketimi gerçekleştirmekte olan kişidir. Bu kapsamda profesör Whiteley, hiperhidrozis olarak da adlandırılmakta olan aşırı terleme hastalarına ilk olarak yöneltmekte olduğunu sorunun ne kadar su içiyorsunuz olduğunu belirtiyor. Kişinin vücudunda gereksinim duyduğundan fazla su tüketimi gerçekleştirmesi de yine vücudunda aşırı terlemenin oluşmasına neden olur. Eğer susamıyorsanız sürekli su içmenize gerek bulunmadığı gibi idrarınızın renginin de takip ederek, rengi koyulaştıysa bu demektir ki daha fazla su içmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.