İştahsız Çocuk Nasıl Beslenmelidir?

Çocuklarda iştahsızlık, her annenin en büyük problemlerinden biridir.  Buradaki en önemli nokta çocuğumuzu iyi gözlemlemekten geçer. Çünkü bu iştahsızlık problemi bazı hastalıkların göstergesi olabilir. Bu yüzden iştahsızlığı hafife almayın.

Uzmanlar tarafından yeme isteği olmama durumu iştahsızlık olarak adlandırılır. İştahsızlık sebebi ile çocuk yemek yemez ve gelişimi yavaşlar. Buna tüm anneler ve babalar çok üzülür. Bizde bugünkü makalemizde bu iştahsızlık sorununu gidermeniz için size birkaç tavsiye vermek istiyorum.

İlk öncelikle çocuğunuz neden yemek yemiyor onu analiz etmekle işe başlayabilirsiniz. Genellikle kardeşini kıskanma, üzüntü, endişe gibi durumlar çocuğunuzun iştahını kesebilir. Sorunu öğrendikten sonra çocuğunuza hiçbir şekilde kızmayıp onu rahatlatmaya çalışın. Çünkü kızarsanız ona da içerlenip daha beter yemek yemeyebilir.

Çocuğunuza yemek verdiğiniz sırada tabağı süsleyin. Mesela domateslerden ağız, salatalıklardan göz yapabilirsiniz. Çocuğunuzla beraber yemek hazırlayıp onu bunu sen yaptın diyerek heveslendirebilirsiniz. Böylece en azından birkaç lokma yemek yer. Diğer bir yöntem tabağına yiyebileceği kadar yemek koyun. Yani tabağı bitirmesine izin verin. Böylece o zaferi tattırın.

iştahsız-çocuk

Mesela yemeğini yemezsen parka gidemezsin şeklindeki cezalandırmalar da çok yanlış bir durumdur. Çünkü yemek yemek çocuğa bir işkence şekline dönüşecek ve giderek yemek yemeden uzaklaşacaktır. Ayrıca çocuğunuz yemeğini yavaş yavaş yani oyalanarak yiyorsa hiçbir şekilde müdahale etmeyin. Aksine çocuğunuzla güzel şeylerden konuşarak keyifli bir yemeğe dönüştürün. Son olarak yemekten önce çikolata, kraker, cips tarzı abur cuburlar vermeyin. Çünkü iştahın kesilmesini sağlayan yiyecek tipleridir. Yukarıdaki önerileri uygularsanız kolaylıkla iştahsızlık sorununu atlatacaksınız. Eğer hala bu uygulamalardan sonra çocuğunuz yemek yemiyorsa bir diyetisyene götürüp önemli bir problem olup olmadığına baktırabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.