Kardeş Kıskançlığı Nasıl Önlenir?

İkinci bebeğin doğması ile birlikte büyük kardeşin küçük kardeşi kıskanması anne babaları en zorlayan durumdur. Bu durum yeni doğan bebeğe zarar vermeye kadar gitmektedir. Bunları önlemek için bazı yöntemler derledik. İşte detayları makalemizde…

Çocuk doğduğu andan itibaren şunları yapmaya önem gösterin. Mesela ikinci bebeğiniz doğdu.  Büyük çocuk sizi ziyarete geldi. Bebeğinizi kucağınıza almak yerine ona sımsıkı sarılın ve burada neden yattığını, kolunuzda neden serum olduğunu ona güzelce anlatın. Böylece yavaş yavaş anlamasını sağlayın. Hep beraber hastaneden çıkıp eve geldiğinizde onlara sevginizi öyle paylaştırmalısınız ki aralarında ayrım yapmamalısınız.

 

kardeş-kıskançlığı

Eve sizi ziyarete gelen misafirlerinizi tembihleyerek artık abla- ağabey oldun gibi cümleler söyletmeyin. Ayrıca büyük çocuk kardeşini severken endişelenmenize gerek yok. Ona o güveni vererek kardeşine zarar vermemesini sağlayın. Siz veya eşiniz bebeğe kardeşinin yanında çok fazla sevmeyin. Anne ya da babayı paylaşamıyorsa bu çocuk için daha kötü olacaktır. Büyük çocuğa da fazla ilgi göstermekten kaçının. Bebek doğmadan önce nasıl davranıyorsanız o şekilde davranın. Yapmacık olmaktan kaçının. Ailenizden biriyle büyük çocuğunuzu sinemaya, tiyatroya gönderin. Böylelikle sosyal aktivitelere katılarak bu dönemi kolaylıkla atlatabilirsiniz. Eğer büyük çocuğunuz okula gitmiyorsa onu bir anaokuluna ve ya kreşe yazdırmayı deneyin. Çünkü yeni arkadaşlıklar edinmek hem ona hem de size iyi gelecektir. Çocuğunuz kardeşine eğer fiziksel şiddet uyguluyorsa buna tepkinizi belirtin ve bu hareketin doğru olmadığını ona güzel bir şekilde anlatın.

Eminim bunları yaptıktan sonra kıskançlık probleminiz en düşük düzeye düşecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.