Karpuzun Faydaları

2013 yılının yaz ayına girdik artık. Şimdiden sıcaklar başladı ve ortalık yanıp tutuşuyor. Yaz meyveleri de en çok araştırılan konulardan bir tanesi oldu internette. Biliyorsunuz ki her yaz döneminde meyvelerin yeri çok önemlidir. Aslında genelde öyle olması gerekir ama bizim insanımız yaz aylarında daha çok seviyor meyveyi. Özellikle Karpuz. Yaz’ın en vazgeçilmez meyvelerinden. Bu yaz’da Karpuz en çok yenilen meyve olacak. Özellikle denizden çıktıktan sonra buz gibi Karpuz yemek çok tatlı gelecek.

Bilindiği gibi karpuz yaz mevsimin en çok sevilen ve vazgeçilemeyen meyveleri arasında gelir. Yaz aylarının kavurucu sıcağında buz gibi Karpuz yemek istemez miydiniz sizde? Özellikle tatil yörelerinde çok ça tüketilir. Kalorisi az olan Karpuz, rejim yapanların en birinci ve vazgeçilmez meyvesidir. Ama tüketirken de aşırıya kaçmamak gerekiyor. Aksi halde yan etkilerini görebilirsiniz. Karpuz, kanser çeşitlerine karşı içinde var olan bazı etkili maddeler açısından doktorlar tarafından da önerilen bir meyvedir. Karpuz‘un içinde en fazla A ile C vitaminleri bulunmaktadır. Karpuzda antioksidan bulunur.

karpuzun-faydaları

Karpuzun Faydaları makalemizde sizlere yararlı olan bu meyvenin bilinmeyen yönlerini söyleyeceğiz. İşte Karpuz’un Faydaları ;

 • Karpuz böbrekleri çok iyi çalıştırır.
 • Kanser çeşitlerine iyi geldiği söylenir ve kanıtlanmıştır. Kanser tedavisi görenler karpuzu bol bol tüketmelidir.
 • Karpuz’un kalorisi düşüktür. Rejim yapan kişilere önerilir. Öte yandan lifli olmasından dolayı da rejim yapanlara yarar sağlamaktadır.
 • Karpuz’un içerisinde bolca su bulunur. Sıklık ile tuvalete kaldırır karpuz. Bunun yararı ise büyüktür. Çünkü vücudu toksinlerden arındırmaktadır.
 • Karpuz’un faydaları arasında kan basıncını düzeltme özelliğide bulunuyor.
 • Karpuzun içerisinde potasyumun bulunması kalbinde düzenli çalışmasını sağlar. Böylece kalp krizi riski’de azalır.
 • Karpuzun faydalarından bir tanesi de içerisinde bulunan lifler sayesinde bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.

Karpuzun faydaları bu şekildeydi. Karpuz fazla tüketilmediği sürece çok etkili bir meyvedir. Ancak aşırı derecede tüketildiği zaman yan etkileri olabilir.

2 yorum

 1. mustafa eraslan dedi ki:

  karpuzun bir çok faydasını herkes biliyor formu korumada ve zayıflamada baş rol oynayan bir yiyecek. adanalıyık :))

 2. Gülcan Hanım dedi ki:

  Zayıflamaya ne kadar faydası var acaba 🙁

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.