Dünyanın İlk 3D Baskı ile Yapılan Omurga Nakli Gerçekleştirildi

Teknolojinin ilerlemesi sağlık sektöründeki 3D baskı teknolojisi ile bir çok hastanın hastalığında hem kolaylık hem de tedavi süresini azalttı. 3d baskı sistemi son yüzyılda bir çok alanda yerini aldı ama en çokta sağlık sektöründe çığır açmada yerini aldı.

Avustralya Sidney şehrindeki PRİNCE WALES hastanesinde görevli DR. sağlıkta altın harflerle tarihe geçecek bir ameliyat gerçekleştirdi. Bir hastanın 2 omurgasını 3D baskı teknolojini kullanarak hazırlanan omurga ile değiştirdi. Hastanın yaşını merak edenler için yazmakta mahsur görmüyorum.Hastanın yaşı 60. Bu yaşta yakalandığı Kordomo adı verilen bir hastalığa yakalanan (omuriliğe baskı yapan sıkıştıran bir tür kanser türü) bu o kadar da kolay bir ameliyat değildi. Hastanın felç olma ihtimali çok yüksekti.

Aynı zamanda hastanın değiştirilmesi gereken 2 omurga ise hastanın kafa hareketlerine iznin veren omurgalardı. Bu ameliyat riskleri de beraberinde getirmesine rağmen DR 3D teknolojisini devreye sokarak başarılı bir ameliyata imza atarken 3D ile yapılan bu işle hakikaten çok zor olan bu ameliyatın başarıyla bitmesine neden olmasından dolayı. Artık sağlık sektöründe a ameliyatlarda Doktorların kullanmakta öncelikleri olan bu teknoloji harikasını hastanelerde yaygınlaşarak hizmet vermesini temenni ederim. Teknolojiyi kullanmayı bilirseniz size geriye dönüşünün muhteşem olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Hele hele sağlık sektörüne damgasını vuran bu teknoloji harikasıyla bir çok ameliyatın yapılmasında tereddütler yaşayan hasta ve doktorlar 3D ile Avustralya’da tarihe geçen doktorlar gibi kendilerinden mutlaka söz ettireceklerdir.

Hepimizin bildiği gibi 3D sistemi çok boyutlu olarak net görüntü sağlamasıyla tanınan teknoloji harikası bir sistemdir. Sinema,televizyon vb alanlarda kullanılmasıyla hiçte yabancısı olmadığımız 3D sağlık sektöründe en ince ayrıntıyı bile atlamadan gerekli ekibe kolaylık sağlayacağından dolayı sevinmedim desem yalan olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.