İstediğiniz Kişinin Yerini Tespit Etmek Artık Mümkün

Akıllı cihazlar çıktığından bugüne o kadar çok şey değişti ki hayatımızda her şey mümkün artık. Tek tuş ile havale eft gönderme, tek tuş ile televizyonu açma. Uzaktan evdeki aletleri yönetebilme ve bunları hep aynı akıllı cihazlar ile yapma şansı. Gerçekten insan doğasında yapamayacağı şey yok diye boşuna dememişler. Konumuz ve haberimiz eskiden aklımıza gelen ve hep filmlerde klişe olmuş, ulan varya bu teknoloji bende olsa neler yapmazdım cümlesini bizlere yutturacak bir uygulama haberinden geliyor.

Uygulama geliştiricilerinin son zamanlarda dahi niteliğinde ki fikirleri sayesinde çok farklı şeyler ortaya çıkabiliyor. Ancak bazı durumlar endişe verici olsa da yinede uygulamaların farklılığı insanların beğenisini kazanıyor. SkyLock adında bir uygulama ise sizlere merak ettiğiniz bir kişiyi nerede olduğunu gösteriyor. Hemen hemen tam nerede olduğunu göstermese de yakınında ve bir sokak ötesine kadar gösterdiğini söyleyebiliriz. Uygulama gerçekten çok başarılı sayılsa da bazıları için gizlilik ihlalinden dolayı kötümser olarak karşılanıyor.

skylock

Uygulamanın çalışma mantığı ise operatörlerin birbirleri ile gizlilik anlaşması çerçevesinde bilgi sağlamaları ile ortaya çıkıyor. Yani SS7 adlı sistemde kişilerin yerleri tespit edilip bir sokak ötesi yada bir arka mahallesini gösteriyor. Gizlilik tanımı bu uygulama ile ortadan kalksa da yinede bazı ülkelerde ne denli bir problem ile karşılanacak bilinmez.

Verint SkyLock broşünde Meksika, Nijerya, Afrika, Kongo ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerde yapılmış izlemelerin harita görüntülerini sunduğu görülebiliyor. 180 ülkede 10 binden fazla kurumlara hizmet veren yazılım, hoş karşılanmasa da yinede tutacağa benziyor. Verint, uygulamayı hangi ülkelerin ve kurumların satın aldığını “gizlilik politikası” gereği açıklamaması da kafalarda soru işaretlerini iyiden iyiye arttırıyor. İkili anlaşmalar gereği yine olayın açıklanmama sebebini para olarak bizler açıklayabiliyoruz. Ne diyelim ülkemize gelirse eğer çok farklı haberlere konu olacak insanlar olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.