Samsung Kendi İşlemcisini Üretiyor

Akıllı cihaz teknolojisinde dünyaca ünlü teknoloji markalarının kıyasıya yaşanan rekabeti gelişimin çok daha hızlı ve çok daha etkin bir şekilde gerçekleştirilebilmesine yardımcı oluyor. Özellikle de modern teknolojinin yakaladığı gelişim ivmesinde doğrudan etkiler yaratmakta olan markası ile birlikte çok daha üstün akılı cihaz kullanımına ulaşılabiliyor. Fonksiyonel kullanımı, yüksek verimlilik, şık ve pratik tasarım gibi pek çok özelliği ile akıllı cihaz kullanıcılarının beğenisini üzerine toplayan farklı akıllı cihaz modelleri ile dünya genelinde piyasanın en büyük hakimlerinden birisi haline geldi.

Exynos

Akıllı cep telefonu piyasasının dünya genelinde lideri konumunda bulunan Samsung yeni teknoloji de daha içe dönük bir aşama kaydetme uğraşı içerisine girdi. Yani Samsung Galaxy S serisinin her birinde kullanmış olduğu işlemcinin tamamına sahip olmayan firma çekirdeklerini kendi üretmeye başlayacak. Exynos isimli bu yeni Samsung işlemcisi çok kısa bir süre sonra Samsung’ un olacak. Samsung gerçekleştirdiği çalışmalar kapsamında bu yıl içerisinde 3.parti tedarikçileri ile olan bağımlılığını minimum seviyeye indirebilmeyi amaçlıyor.

Özellikle de Samsung bu çalışmalar ile birlikte Qualcomm Snapdragon 810’u es geçerek Galaxy S6 ve S6 Edge’ te kendi sistem yongasını kullanarak büyük bir fark yarattı. Fakat Samsung’ un kendi işlemcisiyle ilgili hikayesi biraz daha farklı bir hale bürünecek. Güney Kore’den gelen en yeni haberlere göre Samsung’ un ARM’ yi tamamen saf dışı bıraktığı yönünde oluyor. Exynos 7420 tamamen Samsung’ a ait olmadığından bu yönde çalışmalar gerçekleştirmeye devam ediyor. Yonga seti 14 nm FinFET süreciyle üretilen ve içindeki 8 çekirdek ARM tarafından tasarlanmış olması da bu yapılan çalışmaların haklılığını gösteriyor. Ancak Samsung bu durumu tamamen kendine çevirmeye niyetli gibi görünüyor.

Samsung bünyesinde gerçekleştirilen bu yeni çalışmalar ve bunun ışığında gelen haberler neticesinde Samsung markasının kendi özel çekirdeklerini tasarlamak istediğini gösteriyor. Samsung’ un özel çekirdeklerinin sonuçlarını görmek için 2016 1. çeyreğine kadar bekleyecek. Sonuç olarak eğer Samsung özel tasarlanmış kendi çekirdeğinde istediğini yapabilirse, bunu Galaxy S7’de görebilmek mümkün olacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.