NEVALİ ÇORİ

Nevali Çori, Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde, Şanlıurfa İlinin Hilvan ilçesine bağlı Güluşağı köyünün hemen kuzeybatısında bulunan höyüktür. Höyükte ilk çalışmalar 1980 yılında H. G. Hebel başkanlığındaki bir ekibin bölgedeki yüzey araştırmaları ile başlamıştır. Heidelberg Üniversitesi ve Urfa Müzesi işbirliği ile Prof. Harald Hauptmann başkanlığında 1983-1991 yılları arasında kazı çalışmaları yapılmıştır.

Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan yerleşmede yeniden eskiye, Roma İmparatorluğu, İlk Tunç Çağı I, Bakır Çağı ve Çanak Çömleksiz Neolitik Çağ yapı katları bulunmuştur. Neolitik Çağ tarihlenen yapı katmanında kullanılan malzeme esas olarak kireç taşı ve harç olarak çamurdur. Evlerin yapılmasında ilginç bir teknik uygulanmıştır. İri dikdörtgen taş bloklar aralarında boşluk bırakılarak temek oluşturulmuştur. Daha sonra bu boşlukların üstü taş plakalar ile döşenmiştir.

Ev bu tabanın üstüne kurulmuştur. Ölüler evlerin altında açılan çukurlara gömülmüşlerdir. Bazı çukurlarda erkek-kadın ya da kadın-çocuk iki iskelet bulunmuştur. Av hayvanları gazel, geyik türleri ve yaban domuzudur. Hayvan kalıntılarından keçi ve koyunun evcilleştirildiği anlaşılmıştır.

Çeşitli buluntulardan burada yaşayan insanların tarımla uğraştıkları anlaşılmıştır. İnsanların arpa, mercimek ve bezelye yetiştirdiklerini gösteren kanıtlar bulunmuştur. Güney Doğu Anadolu Bölgesi’ne ait görülmesi gereken nadide yerlerden biridir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.