Ucuz uçak bileti nasıl alınır

Çok fazla seyahat eden biri misiniz? Ulaşım için genellikle hava yolculuklarını mı tercih ediyorsunuz? Veya yakın bir tarihte yurt dışına gitmeniz gerekiyor ve bilet fiyatları gözünüzü mü korkutuyor? Bu sorulardan en az birine cevabınız evet ise aşağıda yaptığımız tespitleri dikkatlice okumanızı öneriyoruz. Enuygun.com gibi ucuz uçak bileti bulabileceğiniz web sitelerinden derlediğimiz bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

En klasik yöntem, erken rezervasyon

Bilet fiyatları belli bir prensibe göre belirlenir. Uçak doldukça bilet fiyatları da artmaya başlar. Uçaklar ilk önce ekonomi sınıfından biletleri satar ve genelde sona business ve first class gibi daha pahalı olan koltuklar kalır. Bunun için gideceğiniz yere uçak daha dolmadan bilet almak akıllıca olacaktır. Buna bağlı olarak biletinizi ne kadar erken alırsanız uçak o kadar az dolu olacak ve biletiniz de daha ucuz olacaktır.

Hafta içi uçuşlarını tercih edin

Hafta sonu uçuşlarına kıyaslandığında hafta içi bilet fiyatlarının daha ucuz olduğu görülmektedir. Bunun için tercihinizi hafta içi uçuşlarından yana kullanarak karlı çıkabilirsiniz. Hafta içi uçuşlarından da özellikle Çarşamba ve Perşembe günü olan uçuşların daha hesaplı olduğu gözlenmektedir.

Promosyon ve kampanyaları takip edin

Eğer sık uçak yolculuğu yapan biriyseniz, havayolu şirketlerinin yapmış olduğu kampanyaları ve promosyonları takip ederek, % 50’den fazla kar edebileceğiniz fırsatları yakalayabilirsiniz. Sosyal medya sitelerinden herhangi birinde aktif kullandığınız bir hesabınız varsa, bu şirketlerin sayfalarını takip edebilirsiniz, bunun yanında ucuz uçak bileti hizmeti veren web siteleri de takip ederek güncellemelerden haberdar olabilirsiniz.

Esnek yolculuk tarihleri kazançlı olabilir

Yolculuğunuzu kesin olarak belirli bir günde yapmayacaksanız ve birkaç gün esneklik payınız varsa mutlaka diğer günleri de kontrol edin. Bilet fiyatlarının günden güne olan değişimleri bazen şaşırtıcı derecede değişiklik gösterebilmektedir. Ertesi gün yarı fiyatına uçabilecekken iki kat fazla para ödemeyi istemezsiniz.

Fiyat karşılaştırması yapın

Ucuz uçak bileti bulabilmek için havayolu firmalarının veri tabanlarından verilerini çekerek karşılaştıran web sitelerini kullanabilirsiniz. Bu web siteleri sizin seçeceğiniz tarih ve mekanlara göre tüm havayolu firmalarının bilet fiyatlarını ve detaylarını listeleyebilir.

Yurtdışı için Off-Season seçebilirsiniz

Özellikle Türk turistlerin yurtdışında yapacakları turistik geziler için tercih edecekleri tarihler bilet fiyatlarında önemli değişiklikler getirebilmektedir. Off-season yani Türkçe olarak ölü sezon diye tabir edebileceğimiz tarihlerde biletinizi daha ucuza getirebilirsiniz.

Off season döneminin mantığı ise fazla yurtdışına giden kimse olmadığı için biletlerin ucuzlaması olarak açıklanabilir. Özellikle Amerika ve Avrupa’ya kışın gitmek yaz aylarına göre çok daha uygun fiyatlarla karşılaşmanızı sağlayacaktır.

Bunun yanında hristiyan ülkelerin bayramlarında tatilleri uzun olabiliyor. O ülkedeki Türk vatandaşlarının bir çoğu da bu tatil fırsatını Türkiye’ye dönerek değerlendirmek istiyorlar. Bunlar genellikle Charter ( tarifesiz )adı verilen uçuşları kullanmaktadırlar. Bu uçaklar Türkiye’den boş olarak gitmek yerine, çok uygun fiyatlarla Türk müşterileri götürmeyi tercih etmektedirler. Özellikle Avrupa ülkeleri için geçerli olan bu duruma turizm dilinde “Boş Bacak” adı verilmektedir.

Gidiş dönüş bilet alın

Gideceğiniz yere uçmadan önce dönüş tarihinizi kesinleştirmeye çalışırsanız, dönüş biletinizi de daha erken alacağınız için karlı çıkabilirsiniz. Eğer dönüş tarihiniz belli değilse bile, daha sonradan rezervasyonu değiştirilebilen bir bilet satın alırsanız dönüş günü belli olduğunda biletinizin gününü de değiştirebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken promosyonlu alınan biletlerde rezervasyon değişikliğine izin verilmediğidir.

Aktarmasız uçuşları tercih edin

Tek yön olarak tabir edilen ve başka bir havayoluna uğramadan uçulan uçuşlar aktarmalı uçuşlara göre daha ucuz olabilmektedir. Aktarmasız uçuşları tercih ederek hem havalimanlarındaki bekleme derdinden kurtulabilir hem de pahalı bilet almamış olursunuz. Bu uçuşlar firmalarda express uçuşlar adı ile sunulabilirler.

Bunlara da dikkat edin!

Aldığınız ucuz biletlerde kısıtlamalar uygulanabilir. Bunun için bilet bilgilerinizi dikkatli bir biçimde kontrol edin. Özellikle promosyonlu biletlerde rezervasyon değişikliği olmyabilir veya rezervasyon değişikliği için ceza ödemeniz gerekebilir.

Biletinizi online hizmet veren bir web sitesinden alacaksanız sitelerin ne gibi güvenlik sistemleri kullandığına dikkat edin. İletişim bilgileri bulunmayan ve güvenilir olmayan web sitelerinden satın aldığınız bilet kar edeyim derken büyük zararlar etmenizi sağlayabilir.

Özellikle yurtdışına uçmak için Charter uçuşlarını tercih edenler, bu uçakların genellikle rötarlı hareket ettiklerine dikkat etmelidirler.

yazar : Uğur YURT

1 yorum

  1. uçak bileti dedi ki:

    Uçak bileti ile ilgili güzel bi yayın yapmışsınız .. Son zamanlarda insanların sık uçak yolcuğu yaptığı dönemdeyiz…Bu konularla ilgili güncel ve detaylı yayın yapan websiteleri yok.. Bu nedenle ben ve birkaç arkadaşım özgün uçak bileti ve havacılık bilgi arşivi gibi bir site yapmaya karar verdik. Havacılık la ilgilenen ve düzen uçuş yapan insanların ilgisini çekebilir buyrunuz .

    Proucakbilet.blogspot.com
    ekoucakbilet.wordpress.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.