2016 Yılında Üretilecek Olan i5 Daha Güçlü Olacak

Posted on

Alman devi BMW yeni yaygınlaşan hibrit otomobil sektöründe de rakiplerinden geri kalmayacak. Yeni üreteceği hidrojenle çalışacak olan i5 hibrit otomobilini önümüzdeki 2016 yılında piyasaya sürecek. Henüz proje aşamasında olan bu otomobilinin seri üretim tarihi önümüzdeki aylarda kesinlik kazanacak gibi. Japon devi Toyota’dan esinlenen BMW henüz proje geliştirme aşamasında.

BMW’nin i5’ten önce geliştirdiği modellerden olan i8 benzin ve elektriği bir arada kullanan bir otomobil olarak oldukça ses getirse de özellikle performans olarak beklentilerin altında kalmıştı. BMW yeni model i5 ile bu sorunu halletmeye odaklanmış durumda. Yeni çıkacak olan i5’in motor gücünün daha güçlü olacağı kesin diyebiliriz.

2016 yılında üretilecek diğer bir model olan i9, barındırdığı 3 litrelik motor ve buna ek olarak bulunan elektrikli motorla oldukça ses getireceğe benziyor. Şimdilik net bilgi vermeyen Alman devinin üreteceği bu modelin en az 500 beygir civarında bir güç üreteceği tahmin ediliyor. Ancak sadece elektrikten 700 beygir güç elde eden Tesla araçlarına göre bu sayı yine de pek tatmin edeceğe benzemiyor. BMW şimdilik sadece elektrikle çalışan otomobiller yerine benzin elektrik karışımlı otomobil üretiminden vazgeçeceğe benzemiyor.

intel-core-5

İnternette dolaşan BMW’nin i9 modeli ile ilgili resimleri şimdilik sadece bilgisayar çıktısı olarak sunulduğu bir gerçek. Bu yüzden üretilecek otomobilin görünümünde değişikliklerin olması muhtemel. Şimdilik BMW’nin üreteceği bu otomobilde ağırlığı hafifletmek amacıyla kullanacağı malzemenin karbon fiber olması kesin. Tekrar belirtmekte fayda var. BMW bu serideki otomobillerin modellerini detaylı bir şekilde çizmediğinden dolayı şimdiki resimlerinden biraz farklı olması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir