4 Maddede Kulak Sağlığınızı Koruyun

Posted on

Bizi soğuktan koruyan kürklerimiz ve horlayanlardan koruyan kulak tıkaçlarımız vardır. Kulaklarınızı aşırı yüksek seslerden koruyarak işitme kaybını önleyebilir­siniz. Bunu tıkaçlar ya da gürültüyü azaltan kulaklıklar takarak veya aşırı sesten tamamen uzak durarak yapabilirsiniz. Kulak bakımınızı en iyi şekilde yapmanız da bunun yollarından biridir. Böylece hayatın güzel seslerinin – motor gürültü­sünden, martıların çığlıklarından ya da çocukların oynarken çıkardığı seslerden hoşlanıyor olabilirsiniz, hiç fark etmez tadını çıkarmaya devam edebilirsiniz.

Partnerinize Güvenin.

İşte işitme kaybıyla ilgili en önemli sorular­dan biri: Ne kaçırdığınızı bilmiyorsanız, duyamadığınızı nereden anlayacaksınız? Bu nedenle partnerinizin size kulaklarınızın tıkanmış olabileceğini söylediğinde, “Senin de gözlerin kör!” diyerek misilleme yapmaya çalışmayın. Partneriniz size dır dır ediyormuş gibi gelebilir; ama aynı şeyi sürekli tekrarlıyorsa bu, tıbbi mua­yeneden geçmeniz gerektiğine dair ilk işaret olabilir.

Balmumunu Çıkarın.

Kulak kirini pamuk parçasıyla temizleyerek bü­yümüş olabilirsiniz. Ancak daha önce duymuş olmalısınız: Kulağa sivri hiçbir şey (sivri kulak çubuğu bile) sokmamanız gerekiyor; çünkü bunlar kulak zarını patlata­bilir. Çene hareketleri doğal olarak kulak kanalınızı hareket etmeye zorlar ve kulak kirinin dışarı atılmasına yardımcı olur (ancak bunun için ağdalı şeyler yemenizi önermiyoruz tabii). Eğer kirin çok fazla biriktiğini hissediyorsanız, gliserin gibi bir yumuşatıcı kullanabilirsiniz. Kulaklarınıza mineral yağ uygulayabilirsiniz; altmış dakika beklettikten sonra oda ısısına getirilmiş şalinle hafifçe yıkayabilir ya da ki­rin bir parça pamuğun üstüne düşmesini sağlayabilirsiniz. Doktor da kiri uzman biri tarafından kullanılması halinde güvenli olan vakumumsu bir aletle çıkarabilir. Vakum tekniği, sık kullanılan bir yöntemden çok daha güvenlidir: Kulakları basınç­lı suyla yıkamak. Su doğru ısıda olmazsa, baş dönmesine neden olabilir; yüksek basınç da kulak zarına zarar verebilir.

Kulaklarınız İçin Beslenin.

İki maddenin – folat ve fitokimyasallar – işitsel avantajlarının olduğu görülmektedir. Günde 800 mikrogram folat almak (yeşil yapraklı sebzelerde bulunur), yüksek frekanslı seslerin kaybını yavaşlatmak­tadır. Folat ve B vitamininin azalması, işitmeyle ilgili olarak hem sinir hem de damar sistemini etkilemektedir. Fitokimyasallar da işitme açısından yararlıdır; yani meyvenin rengi ne kadar güçlüyse, o kadar iyidir ve meyvenin bu koruyucu maddelerden bol miktarda içerdiği anlamına gelir.

Örtün.

Gürültülü durumlarda, inşaat alanında makinelerle çalışırken ya da geniş bir aile yemeği yerken, sesi azaltan kulaklıklar kullanmak yararlı olabilir. Bunlar enerjiyi duyamayacağımız bir şekilde yayar. Yarattıkları ses dalgaları, orijinal sesle aynı amplitüde (genlik) sahiptir ancak zıt kutup­tadır; dış dalgayla birleşir ve onu başarılı bir şekilde yok ederler; böylece hemen hemen hiç ses kalmaz. Mağazalarda satılan model­ler genellikle daha düşük frekanslı sesleri yok eder; Bu aletlerin zararlı olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur. Eğer gelip giden yüksek seslere – sirenler, kamyonlar, trafik – maruz kalıyorsunuz, kulaklarınızı örtün. Düğünlere ve barlara giderken de yanı­nızda kulak tıkaçları götürün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir