6 Aylık Bebek Kahvaltısı Nasıl Olmalıdır?

6 aylık olan bebek, artık anne sütünün yanında ek gıdalar da almaya başladığı döneme girmiş bulunmaktadır. Katı gıdalar almaya başlaması, değişik tatların farkına varması ile artık anne sütü alımı azalmaya başlayacaktır. Katı gıdaları yavaş yavaş çoğaltarak başlanmalıdır. Bunun yanında anne sütü tamamen bırakılmamalı, azaltılmalıdır.

6 Aylık Bebek Kahvaltı Önerileri

İlk tarif olarak, bir miktar anne sütü ya da devam sütü içerisine yarım muz ezin. İyi pişmiş, dörde bölünmüş yumurta sarısının küçük parçası, 1 çay kaşığı tereyağı ve 1 çay kaşığı labne peyniri iyice karıştırın ve bebeğinize ilk öğünü olan kahvaltısını yedirin. Başka bir tarif ise, iyi haşlanmış dörde bölünmüş yumurta sarısının küçük parçası, iki tane bebe bisküvisi, 1 çay kaşığı pekmez, 1 çay kaşığı labne peyniri ezin ve bebeğinize yedirin. Bebeklerinize 1 yaşından önce bal ve inek sütü verilmesi önerilmemektedir, tariflerinizi hazırlarken bunlara dikkat edilmesi gerekir.

6 Aylık Bebek Kahvaltısı Nasıl Olmalıdır?
6 Aylık Bebek Kahvaltısı Nasıl Olmalıdır?

Bir diğer kahvaltı tarifi önerisi ise, iyi pişmiş yarım yumurta sarısı, bir miktar anne sütü ya da devam sütü, küçük bir parça ekmek içi, 1 yemek kaşığı lor peynir iyice ezilerek, yedirilebilir. Karışık olarak hazırlanan kahvaltı tarifleri, bir süre sonra ayrı ayrı vermeye başlanır. 1 çay kaşığı beyaz peynir, 2 tane bebe bisküvisi, 1 çay kaşığı pekmez, 1 çay kaşığı tereyağı karıştırılarak ezilir ve bebeğinize yedirin. 6 aylık bebek kahvaltısı nasıl olmalıdır diye soracak olursanız yukarıdaki gibi olmalıdır.

6 Aylık Bebek Çorba ve Yemekleri

Sebze çorbaları yapılabilir, tarhana çorbası yapılabilir. Karışık sebzeler haşlanarak, blenderden geçirilerek, biraz zeytinyağı katılarak 6 aylık bebeklere içirilebilir. Yayla çorbası da içirilebilir. 6 aylık bebekler için, günlük yoğurt mayalayıp yedirmelisiniz. Meyve püreleri de ara öğün olarak verilmelidir. Meyve pürelerinin içerisine, 2 adet bebe bisküvisi katarak yedirebilirsiniz ya da meyve püreleri ile yoğurdu karıştırarak yedirebilirsiniz. Yoğurt içerisine bir parça ekmek içi katarak da yedirebilirsiniz.

Muhallebili tarifler de deneyerek bebeğinize yedirebilirsiniz. Pirinç unu ya da kaşık mamaları ile yapılan tarifleri deneyebilirsiniz. Bütün tarifleri bebeğinize 1 çay kaşığı ile denemeye başlayarak alıştırmalı, gün geçtikçe çoğaltarak devam etmelisiniz. Bu ariflerle bebeğinizi beslerken, anne sütünü vermeyi ihmal etmemelisiniz.

Yorum yapın