Akıllı Telefonunuz Suya Düşerse Bunları Yapın!

Posted on

Akıllı telefonlar son derece hassas ve alırken de maliyetleri oldukça yüksek olan cihazlardır. Bu telefonları alırken bir hayli yüksek meblağlar ödediğimiz için kullanırken de daha birçok özen gösteririz. Fakat oldu ya hiç istemediğiniz bir anda telefonunuz bir su birikintisinin içine düştü. Böyle durumlar da ne yapacağınızı biliyor musunuz?

İlk adım olarak hemen telefonunuz kapatmalısınız. Burada yapabileceğiniz en büyük yanlış telefon çalışıyor mu diye açıp kontrol etmeniz olur. O birkaç saniyelik açma hatası yüzünden telefonunuzu kayıp edebilirsiniz.

İkinci adım olarak, telefonunuzu hemen parçalara ayırın. SD kart, SİM kartı ve bataryayı çıkarın ve kendi başına kurumaya bırakın. Telefonunuzun içinde bulunan tüm ayrılabilir parçaları ayırın ve sonra da hava ile temas edebileceği bir yere bırakın. Bu sayede çok daha kolay bir şekilde kuruyacaktır.

telefon-suya-düşerse

Üçüncü adım olarak, telefonun üzerinde bulunan sıvıyı bir şekilde vakumlamalısınız. Eğer elektrik süpürgeniz varsa onunla, hafif yaklaştırarak, cihaza zarar vermeyecek şekilde suyu çekin. Eğer bulunduğunuz ortamda süpürge yoksa ağzınızla içindeki suyu çekin. Hassas gözükmeyen noktalarında ki suları bile çekmeye çalışın.

Dördüncü adım olarak, bir kabın içine pirinç koyun. Ağzına kadar pirinç dolu olan kabın için telefonunuzu ve cihazlarınızı sokarak, kurumaya bırakın. En etkili kurutma yöntemi budur.

Son adım olarak da eğer telefonunuzun tamamen kuruduğuna inanırsanız telefonunuzu açın. Buradan sonrası şansınıza kalmıştır. Siz atmanız gereken tüm adımları attınız, gerisi şansınıza kalmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir