Anaokulu Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Posted on

En önemli varlığımız olan çocuklarımızı emanet ettiğimiz anaokullarını seçerken çok dikkatli olmalıyız. Çünkü bu dönem çocuğunuzun her şeyi öğrendiği dönemdir. Mesela anaokulu öğretmeni yanlışlıkla ağzından kötü bir söz kaçırdı, çocuğumuz anında o kelimeyi hafızasına kaydeder ve ilerdeki zamanlarda size karşı kullanmaya başlar. Bu yüzden yazdıracağınız anaokulunun ortamını iyice araştırıp çocuğunuzun öğretmenini iyice gözlemlemelisiniz.

İlk öncelikle yapmamız gereken ilk işlem eşinize danışarak anaokulundan ne beklediğini, hangi ihtiyaçlara cevap vermesi gerektiğini hakkında konuşmalısınız. Ortak bir karara ulaştıktan sonra çocuğunuzun hangi alanda daha iyi olduğunu gözlemleyerek ona göre bir anaokulu seçimi yapmalısınız.

İkinci adıma gelirsek seçtiğiniz anaokulunu çalışma ziyareti içerisinde ziyaret edin. Yaklaşık 1 ya da 1 buçuk saat çevreyi ve öğretmenlerin çocuklara nasıl davrandığını gözlemleyin. Burada dikkat etmemiz gereken nokta görüşmeye giderken çocuğunuzu yanınızda götürmeyin. Aksi takdirde oyuncakları görüp size seçme şansı bırakmadan ısrar edecektir. Ortamı inceledikten sonra eşiniz ile birlikte beklentileriniz hakkında öğretmenle konuşun.

çocukveeğitim

Dikkat etmeniz gereken birkaç noktadan daha bahsetmek istiyorum. Bu noktalardan en önemli olanı öğretmen başına kaç öğrenci düşmektedir. Bir öğretmen 3’den fazla çocukla ilgileniyorsa bu sizin çocuğunuza yeteri kadar zaman ayıramayacağının göstergesidir.

Diğer önemli bir nokta olan ekonomik boyutundan bahsetmek istiyorum. Size en yakın olan anaokulunu seçmeye önem gösterin. Ayrıca anaokulu çok uzak bir noktadaysa çocuk okula gitmek için erken kalkmalıdır. Bu hem onun fiziksel ve zihinsel gelişimine engeldir. Bu yüzden en yakın okulları seçmeye özen gösterelim.

Son olarak en önemli noktadan bahsetmek istiyorum. Tabi ki de can güvenliği! Özellikle çocukların oynayacağı mobilyaların güvenliğini test edin. Ayrıca tuvaletleri gezerek lavabo boyuna özen gösterin. Hepsi sizin istediğiniz gibiyse gönül rahatlığı ile çocuklarınızı okula yazdırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir