Android İşlerim Sisteminin Kullandığı Yapı

Google, Open Handset Allience ve özgür yazılım topluluğu aracılığı ile tasarlanan Android, Linux tabanını kullanan mobil cihazlar ve cep telefonlarında kullanım için geliştirilmekte olan, açık kaynak kodlu, özgür bir kullanım alanına sahip işletim sistemidir.

Android işletim sisteminde, cihazların işlevselliğinin ve özelliklerinin kapsamını büyüten uygulamalar oluşturan büyük bir geliştirici grubu bulunmaktadır. Android işlemleri içerisinde günümüzde iki yüz elli binden fazla uygulama yer almaktadır. Oldukça yaygın olarak kullanılan Google Play ise, Android işletim sistemine ait uygulamaların değişik adreslerden erişiminin sağlanmasının haricinde, Google şirketinin sahip olduğu kurumsal uygulama mağazalarından bir tanesidir. Android işletim sisteminde geliştiriciler, öncellikle cihazı, Google’ın Java kütüphanesi sayesinde kontrol ederek Java altyapısında oluşturmuşlardır.

2007 yılının kasım ayının beşinde tasarlayıcılardan bir tanesi olan Open Handset Allience tarafından tüm dünyaya Android işletimin sisteminin tasarlandığı ilan edilmiştir. Bu ilanın ardından aralarında büyük teknoloji şirketlerinin de yer aldığı, yazılım, donanım ve Telekom alanında faaliyet gösteren 34 şirket, Android’in teknolojiye olumlu yönde katkı sağlayacağı konusunda fikir birliği sağlamışlardır.

2008 senesinde tüm dünyada insanların beğenisine sunulmasının ardından pek çok Android işletim sistemi gelişimi ve değişimi için Apache free- software ve açık kaynak kodu lisanslarıyla açık hale getirilmiştir.

Linux işletim sistemi altyapını kullanarak tasarlanmış bir mobil işletim sistemi olan Android içerisinde iç kısımda yer alan bölüm yazılımı, API ve kütüphaneler C dili kullanılarak oluşturulmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


ssd hosting