Android’in Gelişimi

2010 senesine kadar yaklaşık on sene süresinde akıllı telefon işletim sistemlerinde büyük bir pazar hakimiyeti olan Symbian’ a dişli bir rakip olarak, açık kaynak kodlu, linux tabanı olan yapısı ile akıllı telefon, PDA, tablet bilgisayar gibi pek çok mobil teknoloji ürününde kullanılması hedeflenerek Google ve Open Handset Alliance ortaklığı ile ortaya çıkarılmış bir yeni tür bir işletim sistemi olarak bilinmektedir. Aslında mobil cihazlarda kullanımı için tasarlanan Android, dünya üzerinde çeşitli şirketler tarafından diğer tür donanımlarda da ilerleyen zaman zarfı içerisinde kullanılması için çeşitli deneme ve araştırmalar yapmaktadır.

Android, diğer işletim sistemlerine nazaran açık kaynak kodlu olmasından dolayı büyük bir gelecek vaat etmektedir. Kullanıcıların bu açık kaynak kodlu mobil işletim sistemine ulaşım kolaylığı büyük ilgi uyandırmaktadır. Bunun yanı sıra HTC, Dell, Samsung, Lg, Intel, Motorola, Nvidia, Qualcomm gibi dünya üzerinde büyük şirketler arasında yer alan pek çok şirkette bu açık kaynak kodlu mobil işletim sistemine büyük destek vermektedir.

Açık kaynak kodlu olmasının yanında birde ücretsiz olarak ulaşımı olması sebebi ile birçok üretici firma bu açık kaynak kodlu ücretsiz mobil işletim sisteminin ürünlerinde kullanmaktadır. Dünya üzerinde akıllı telefonların gelişimi ve büyük bir hızla yaygın bir hale gelmesi ile açık kaynak kodlu işletim sistemi Android, üzerinde barındırdığı ekstra özellikler ve ücretsiz olması ile gelişen bu pazar içerisinden büyük bir pasta alması muhtemeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


ssd hosting