Anneler Günü Ne Zaman?

Anneler Günü tüm dünyada kutlanan özel bir gün. Ancak bu özel gün tüm dünyada aynı gün kutlanmıyor mesela Nepalliler Nisan ayında, İranlılar 16 aralık’ta kutluyor. Fakat bizim de ülkemizin dahil olduğu çok geniş bir devletler topluluğu Anneler Günü’nü Mayıs ayının 2. Pazar günü olarak kutluyor.

Anneler Günü Ne Zaman?

Anneler günü 2022 yılında 8 Mayıs 2022 Pazar gününe denk gelmektedir.

Bu özel günde Çocuklar ve son yıllarda babalar Annelerin ve eşlerinin bu özel gününü kutluyorlar. Bu özel gündeki asıl amaç sadece anneyi mutlu etmektir. Bu kutlamanın tarihi bir ritüeli yok! Peki, nereden çıktı bu kutlama diyeceksiniz.

Anneler Günü’nün Tarihçesi

Anneler günü ilk olarak 1905’de annesini kaybeden Anna Jarvis tarafından kutlanır. Bu nedenle Anna Jarvis Anneler günü kurucu annesi olarak kabul edilmiştir. Batı Virginia’lı olan Anna Jarvis Annesinin hatırlanmak arzusunu gerçekleştirmek adına Batı Virginia’da lobi faaliyetlerine başlar kısa sürede kendisine bir çok taraftar edinen Anna Jarvis Anneler gününü önce Batı Virginia’da ardından 1914’te tüm Amerika’da kabul ettirmeyi başarır. Anneler Günü şu an dünya üzerinde 47’den fazla ülkede kutlanıyor. Ülkemizde Anneler günü kutlamaları 1955 yılında başladı. Annelerin saygıyla anıldığı onların kutlandığı ve takdir edildiği gün ya da aylar eski Yunan ve Roma dönemlerinden beri vardı. Özellikle İlkbaharın gelişiyle birlikte, Bereket tanrıçası Kybele’nin annelik vasfı da düşünülerek, her bahar ayının başlangıcı anneler için önemli bir gün olarak kabul edilmiştir.

Anneler Günü
Anneler Günü

Sizler de bu önemli günde annelerinizi mutlu etmeyi -bir demet papatya ile de olsa- onların gönüllerini almayı unutmayın. Çünkü bizim inanışımıza göre “Cennet anaların ayağı altındadır.”

“Anneler Günü Ne Zaman?” üzerine 4 yorum
Yorum yapın