Araç Nasıl Vurdurulur

Posted on

Akünüz zayıfladı. Marşa bastınız ancak araç çalışmadı. Akü takviyesi yapmak veya aküyü tamamen değiştirme olanağına sahip değilsiniz. Bu tip bir durumda yapabileceğiniz en etkili yöntem aracınızı iterek çalıştırmak olacaktır. Halk arasında vurdurmak olarak tabir ettiğimiz bu yöntem çalışmayan araçlarda hemen imdadımıza yetişir. Peki, Araç Nasıl Vurdurulur hep beraber öğrenelim.

Öncelikle aracınızı vurdurmak için boşa alın, kontağı tamamen çevirdiğinizden emin olun. Vitesi 1. veya 2. vitese takın. Yokuş aşağı gidecekseniz 2. Vitese takmanız daha yararlı olacaktır. El frenini indirin ve debriyaja basılı tutarak aracın boşta kalmasını sağlayın. Frenden ayağınızı çektikten sonra, aracın yaklaşık 30-40 km/saat hıza kavuşmasını sağlamanız gerekiyor.

Yokuş aşağı bir yoldaysanız bunu yapmanız için efor sarf etmenize gerek yok. Araç zaten kendi kendine yokuş aşağı yol alarak gerekli hıza ulaşacaktır. Ancak yokuş aşağı bir yolda değilseniz, biraz yardıma ihtiyacınız var demektir. Öncelikle yardım edecek birkaç kişi bularak aracınızı itmelerini sağlayabilirsiniz. Yokuş aşağı veya iterek istenilen hıza ulaştıysanız debriyajda bulunan ayağınızı çekin.

Böylece ufak bir sarsıntı oluşacak veya aracınızın çalışmaya başladığını göreceksiniz. Aracınız çalıştıktan sonra korkmayın. Akünüz zayıf olsa bile aracı siz stop etmezseniz çalışmaya devam edecektir. Vurdurma yaptınız ancak aracınız çalışmadıysa, muhtemelen akünüz zayıf olmaktan çok tamamen bitmiştir. Akünüz tamamen bittiyse, vurdurarak aracı çalıştıramazsınız. Çünkü aracınızı vurdurarak çalıştırmak için akünüzde ateşleme sistemini çalıştıracak kadar voltaj bulunmak zorundadır.

Araçlar normalde, ateşleme sisteminin motoru çalıştırması, motorun çalışmasıyla sağlanan enerjinin harekete dönüştürülüp, tekerleklere iletilmesiyle hareket ederler. Vurdurma işleminde ise tam tersi yapılmaktadır. Tekerleklerden alınan hareket motora iletilerek araç çalıştırılıp kullanılır. Bu da triger kayışında atlamalara veya başka zararlara neden olabilir. Bu yüzden araç vurdurma işlemi en son çare olarak kullanılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir