Araçlarda Ateşleme Sistem Arızaları

Posted on

Benzinle çalışan motorlarda yanma odasında sıkıştırılan yakıtın hava ile teması sonrası buji vasıtasıyla ateşlenerek çalışması sağlanır. Ateşleme sisteminde; buji, buji kabloları, kondansatör, platin, distribütör, tevzi makarası, kontak anahtarı, akümülatör ve endüksiyon bobini gibi parçalar bulunmaktadır. Bu sistemde oluşabilecek bir arızanın ilk devresini ve çözümüne kısaca değinelim.

Aracınızın bataryasının ve marş motorunun herhangi bir aksaklık yaşamadığını farz edelim, hatta karbüratöre kadar benzin geliyor olsun ancak buna rağmen hala aracınızın motoru çalışmıyor ise aracınızda oluşan arızanın sebebi; ateşleme devresinde oluşan aksaklıktan kaynaklanıyor olmasındandır. Oluşan arızanın tam olarak yerini tespit etmeden önce ateşleme devresindeki herhangi bir kablonun kopuk veya yerinden çıkmış olabileceğini ihtimalini göz önünde bulundurarak dokunmadan gözlerinizle kontrol etmeniz sizin sağlığınız açısından iyi olacaktır.

Arızaya birinci devreden başlayarak bakmak en mantıklı seçenektir çünkü arıza genellikle bu devre sebep olmaktadır. Daha sonra distribütör kapağını çıkarak platinler arasına karton koymalısınız. Daha sonra aracınızın kontağını açarak, distribütörün giriş ucuna akımın ulaşıp ulaşmadığını voltmetreyle kontrol ediniz. Eğer hala akım alamıyorsanız aracınızdaki arızanın nedeni ya kontak anahtarıdır ya da kondansatörde kısa devre oluşmuştur. Kondansatörde kısa devre olup olmadığını kontrol edebilmek için, kondansatördeki vidalar sökülerek uçta akım olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir.

Eğer distribütöre akım geliyorsa arıza kondansatördedir ve yenisiyle değişmeniz gerekmektedir. Akım gelmiyorsa kondansatörünüzde herhangi bir problem yoktur. Akımı bulana kadar kontak anahtarına doğru olan bütün kabloları kontrol etmelisiniz. Akımı bulduğunuz noktadan distribütöre doğru olan ilk ve bağlantılı kablo arızalı demektir. Bu durumda da kablo değiştirilir ve ya temizlenir.

Bu durum birinci devrede oluşabilecek aksaklıklardır. İkinci devrede oluşabilecek aksaklıkların birkaç sebebi ise; buji kablosunun uç kısımları kirlenmiş olabilir. Kablo yalıtkanları sertleşebilir ve ya çatlayabilir. Distribütör makarası şasi yapmış olabilir. Distribütör kapağı çatlamış olabilir. Distribütör kapağının içerisinde bulunan kömür yanmış olabilir. Bujileriniz ıslanmış, kirlenmiş veya bozulmuş olabilir. Ateşleme bobininizin üst kısmında veya buji porseleni üzerinde ıslanma olabilir. Ateşleme bobininiz kullandığınız araç için zayıf veya eskimiş olabilir. Araçlarda ateşleme sistem arızaları yukarıdakiler ve ya farklı sebeplerden dolayı olabilir. Daha güvenli ve sağlıklı araç kullanabilmeniz için araçlarınızın periyodik kontrollerini mutlaka yaptırmalısınız. Yolda giderken tek taşıdığınız kendi canınız değil diğer insanların canları da sizlerle beraber aynı güzergâhta yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir