Başarılı Blog Sahibi Olmanın İncelikleri

Posted on

Kişisel düşünceleri paylaşmak ya da bilgi sunmak gibi amaçlarla hazırlanan bloglar sahipleri için büyük önem taşır. İyi bir blogger olmak için dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor. Rakiplerin bir adım önüne geçebilmek adına hem farklılıklara imza atmak hem de ilgi çekebilmek gerekiyor.  Bunun için göz önünde tutulması gereken unsurları yazımızda bulabilirsiniz.

Öncelikle hazırladığınız blog sayfanızın dikkat çekici olmasını sağlamalısınız. Bunun için bir tasarımcıdan yardım alabilir veya ücretli bir tasarımı satın alabilirsiniz. Böylelikle oluşturacağınız farklı hava okuyucuların dikkatini çekecektir. Sayfanızı kendiniz tasarlamak ve temanızı seçmek istiyorsanız araştırma yaparak uygun renkleri keşfedip kendinize göre bir ortam oluşturabilirsiniz.

Daha sonraki adım “hakkında” kısmına yazacağınız, okuyucuların sizinle ilgili bilgi edinmesine yardımcı olacak bir tanıtım yazısıdır. Ziyaret ettikleri blogun sahibini tanımak kişilerin size güven duymasını sağlayacaktır.

En önemli nokta ise hazırlayacağınız kaliteli içeriklerdir. Özen göstererek, araştırma yaparak yazdığınız özgün yazılar okuyucular tarafından ilgiyle karşılanacak ve size de olumlu bir geri dönüş gerçekleşecektir. Her gün içerik girmek gibi bir zorunluluk bulunmuyor, o yüzden dikkatli ve emek harcanarak düzenlenen yazılar beğeniyle karşılanacaktır. Dilerseniz konularla ilgili fotoğraf ve video ekleyerek de içeriğinizi daha zengin bir hale getirebilirsiniz.

Yorum kısmını da unutmamak gerekiyor. Blogunuzu ziyaret edenler ve sizi takip edenlerin yazılarınıza olumlu ya da olumsuz fikirlerini yazabilmeleri için olanak sağlamalısınız. Bunun için üye olmalarını istemek yerine açık yorum sistemini kullanabilirsiniz. Elbette bazı ayarları yaparak gereksiz mesajları engellemeniz mümkün.

Blogunuzdaki yazıların daha fazla kişiye ulaşması için Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerini kullanabilir, linklerinizi paylaşabilirsiniz.

Başarılı bir blog sahibi olmak hem özen hem de sabır gerektirir. Özverili bir şekilde çalışmaya devam ederseniz emeğinizin karşılığını mutlaka alırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir