Beşinci Nesliyle Yeni Corsa Türkiye’de

Posted on

1982 yılında satışa çıkan Alman markası Corsa bu güne kadar 12 milyon adetlik satışıyla en çok satan otomobiller arasındadır. Beşinci nesliyle de Türkiye’de Şubat ayında satışına başlanacak. GM’in Fiesta’ya rakip olarak sunduğu Corsa, iki farklı tasarımıyla alıcılara sunulacak. Beş kapılı ve üç kapılı versiyon seçenekleri ile alıcılarıyla buluşacak. Aynı zamanda LED teknoloji aydınlatma grubu da Corsa’da yer alan özellikler arasındadır. Görünüş olarak sunulan arka bölümdeki enine doğru uzanan çizgiler Yeni Corsa’nın geniş görünmesini sağlayacak şekilde dizayn edilmiştir. Dış mekanda U şeklinde tasarlanmış belirgin hatlar, otomobilin daha iddialı ve dinamik görünmesini sağlayacaktır.

İç mekanda da yapılan birçok yenilik bulunmakta. Bunlar arasında 7 inç boyutundaki İntellilink multimedya sistemi teknolojik anlamda yeniliğin dikkat çekecek özellikler arasında olacağı düşünülüyor. Ayrıca geniş panaromik cam tavan da yenilikler arasındadır. Güvenlik özelliği de ileri teknoloji tasarlanarak uygulanmıştır. Kör Nokta Uyarı Sistemi, Uzun Far Asistanı, bi-xenon farlar Geri Görüş Kamerası ve Şerit Takip Sistemi gibi özellikler de yer almakta.

Yeni Corsa şasisini dördüncü nesil Corsa’dan alsa da elektrik destekli direksiyon sistemiyle revize ederek  Comfort ve Sport olmak üzere iki şasi seçeneği sunmuşlardır.

Yapılan yenilikler bununla da kalmıyor. 1.0 litrelik ECOTEC üç silindirli direkt, benzin enjeksiyonlu motor en önemli özellikler arasında yer almaktadır. Bu sayede Corsa’nın ortalama yakıt tüketimi 5.0 lt/100 km olarak bilinmektedir.

yeni-nesil-corsa-2015

Yeni Corsanın dünya prömiyeri Paris Otomobil Fuarı’nda yapılacak. 6 kademeli otomatik ve manuel şanzıman seçenekleriyle alıcılarına sunulacak. Türkiye’de ise dört farklı donanım seviyesi olan Essentia, Enjoy, Color Edition ve Sport ile satışı yapılacaktır.

Yeni Corsanın taşıma kapasitesi olarak da 5 kapı için 285 litre, arka koltuklar öne katlandığında ise bu kapasite 1120 litreyi bulmaktadır. 3 kapı için ise 280 litrelik bagaj kapasitesi, arka koltuklar öne katlandığında 1090 litreye kadar arttırılabilmektedir. Katlanabilirlik özelliğini ise Color Edition ve Sports tarzı için alıcılarına sunulmaktadır.

Yenilikler arasında ilk defa mevcut olacak özellikleri ise şu şekilde sıralayabiliriz: Yan Kör Nokta Uyarı sistemi, Opel Eye, Ön Kamera City Modu, Şeritten Ayrılma Uyarısı, Uzun Far Asistanı, Takip Mesafe Göstergesi ve Ön Çarpışma Uyarısı sunulacak yenilikler arasındadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir