Blu-Ray Nedir

Posted on

Teknolojinin hızla ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkan yeni ihtiyaçlara yanıt verebilmeye çalışan yine teknoloji bir kısırdöngü oluşturuyor gibi görünse de, aslında teknolojinin çok daha hızlı bir şekilde gelişmesine ve buna bağlı olarak ta yaşam standartlarımızı giderek daha da yükseltmeye devam ediyor.


Görüntü kalitesi çok daha yüksek HD, 3D gibi görüntü teknolojilerinin ortaya çıkması ve bu yöntemlerle çekilen filmlerin, görüntülerin izlenebilmesi bu görüntü teknolojilerini oynatabilecek kapasitede cihazların ortaya çıkmasına da sebep oldu. Televizyonların yanı sıra bu tür yüksek kaliteli HD ve üç boyutlu filmlerin bugüne kadar DVD ile çözülen taşınması ve satışı işlemleri için DVD nin çift katmanlı en üst kapasitesi olan 8 GB veri depolama özelliğinin yetersiz kalmasına da sebep oldu.
DVD ye çok benzeyen yapısına rağmen farklı üretim şekillerine sahip olan Blu-ray diskler tek katmanlı olanlar 25 GB, çift katmanlı olarak üretilenler ise 50 GB veri depolama olanağı sunuyorlar.
Blu-ray diskler üzerine daha kısa dalga boyu sayesinde veriler çok daha yoğun bir şekilde yazılabiliyor ancak, tabii ki blu-ray oynatabilen cihazlarda DVD oynatan cihazlardan çok daha farklı ve özel. Uzun yıllardır var olan bir teknoloji olmasına rağmen pahalı fiyatları ile kullanıcıların uzak durduğu Blu-ray disk ve oynatıcılar, artık günümüzün gereklerine daha fazla hitap ettiği için yaygınlaşmaya ve giderek fiyatları da düşmeye başladı, dolayısıyla artık kullanıcıların ilk tercihleri arasında yer buluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir