Bodrum’da Nereler Gezilir ve Ne Yenir?

Posted on

Türkiye’de tatil denince akla ilk gelen yer şüphesiz Bodrum’dur. Homeros Bodrum için “Ebedi mavilikler ülkesi” diyor. Bodrum öyle bir yer ki her şeyini bırakıp oraya yerleşenlerde var, her tatilde başka bir yere gitmeden soluğu orada alanlarda. Bodrum’un güzelliğini Denizini görmeden anlamak imkânsız.

Bodrum’da nereler gezilir? Başta Bodrum Kalesi geliyor. Bodrum’un en önemli simgesi olan Bodrum Kalesi’ni görmeden Bodrum gezilmiş sayılmaz. Bodrum Kalesi’nin tarihi 15-16 yüzyıla dayanıyor. Bu dönemde Saint Jean Şövalyeleri tarafından yapılmış. İç kale içinde bulunan kulelere farklı ülke adları verilmiş. Bu kulelerin en yükseği 47,5 metre ile Fransız Kulesi. Yapı 19.yüzyılda hapishane olarak kullanılırken, günümüzde Su Altı Arkeoloji Müzesi olarak hizmet veriyor. Müze sadece ülkemizde değil, dünyada da hatırı sayılır bir yerde. Hatta 1995 yılında Avrupa’da yılın Müzesi Yarışması’ndan Özel Övgü ödülünü almış.

bodrum-tatil-resim-25-ucuz-tatil-zamani

Kaleden çıktıktan sonra Bodrum Çarşısı’nı gezebilirsiniz. Burası Bodrum’un en işlek caddesi olan Cumhuriyet Caddesi. Restoranlar, kafeler, barlar bulunan bu caddede hoşça vakit geçirmek mümkün. Özellikle Halikarnas Clup bu eğlence yerlerinden en ünlüsü. Bodrum’un belli başlı plajları arasında şunlar sayılabilir: Şehir merkezine en yakın olan Gümbet ulaşım kolaylığı, uzun sahili ve sahil boyunca sıralanmış restoran ve kafeleri ile oldukça ilgi çekici. Bitez ise Gümbet’in karşısında bulunan bir koy. Bir kısmı bataklık olduğu için denize girilemiyor ama kalan kısmı bu eksikliği kapatacak cinsten. Bitez’in bir diğer adı Ağaçlı. Yeşili ile bu adı doğrusu hak ediyor. Çamların yeşili ve denizin maviliğinin birleştiği bir yer arıyorsanız Güvercinlik Koyu bunun için mükemmel seçim. Bir balıkçı köyü olan Yalıkavak ise yel değirmenlerinin zenginleştirdiği ve Bodrum’un en güzel manzaralarını sunan bir yer. Göltürkbükü ise Bodrum’un en ünlü yeri. Restoranları ve gece hayatı ile gayet renkli.

Bodrum’da ne yenir? Bodrum’da balık yemekleri gayet lezzetli. Ayrıca bonfile ve patatesten oluşan Çökertme Kebabını mutlaka denemelisiniz. Bu kebabın tereyağlı sosu ve baharatlarının tadını uzun zaman unutamayacaksınız. Gene özel bir lezzet olan Kabak çiçeği dolması da çokça tüketilen lezzetlerden.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir