Çelik Gibi Araba Volvo

Posted on

İsveç  çeliği dünyaca ünlü bir madendir. Ortaçağ döneminde Avrupa’nın en sert ve sağlam kılıçları İsveç  madenlerinden çıkarılan çelik ve demirle yapılırdı. Tabi ki artık savaşlar kılıçla yapılmıyor artık ekonomisi güçlü olan devletler diğer devletleri mağlup ediyor. İsveç’in de günümüzde önemli bir değeri var. Eskiden çeliği ile ünlü olan bu ülke çok önemli otomobil markası Volvo ile adeta ‘’Çelik gibi araba’’ üretiyor.

1920’li yıllarda İsveç’te kurulan Volvo ününü araçlarının sağlamlığına borçlu. Henüz Avrupa’da sürüş güvenliğini artırmak için otomobillere belli standartlar getirilmeden önce Volvo bugün tüm araçlarda kullanılan 3-noktalı emniyet kemerini  kullanmaya başlayan ilk otomobil markası. Üstelik bu kemerin patenti de kendi mühendislerinden olan Nils Böhlin’e ait. Volvo arka camda kullanılan stop lambasını da ilk kullanan marka olma ayrıcalığını elinde tutuyor.

1970-1980 model  Volvo araçlar gördüğünüzde en çok dikkatinizi çekecek unsur keskin kutu gibi hatlara sahip olmasıydı. Ancak 1990’lı yıllardan itibaren bu keskin hatalar yumuşatıldı ve artık günümüzde Volvo’larda o eski keskin hatalar kullanılmıyor. Bu durum bazı Volvo severlerin pek hoşuna gitmese de Volvo’nun daha geniş kesimlere sunulması açısından zorunlu bir değişiklik gibi görülebilir. Şu an Çinli Geely firmasına ait olan Volvo firması bir zamanlar tır ve otobüs üretirken şu an sadece binek otomobil ve SUV tipi araçlar üretmekte. Firma her ne kadar şu an Çinli bir firmaya ait olsa da üretim merkezi  İsveç’te bulunmaya devam ediyor.

volvo-2013

Şu an en çok S60, S80 ve SUV tipi modelleri tercih edilen Volvo, 2012 yılında Türkiye için ön gördüğü satış rakam hedefini tutturmuş ve ülkemizde tam 5200’ü aşkın 0 Km Volvo marka araç satmıştır. Özellikle eğitim durumu ve gelir durumu yüksek kesimin ilgi duyduğu Volvo, Avrupa’da Audi ve Volkswagen’in ciddi bir rakibi olarak görülmektedir.

Kısacası İsveç çeliği efsanesi şu an Volvo ile otobanlarda sürmeye devam ediyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir