Cipro 500 Mg Nedir Ne İşe Yarar?

Cipro 500 mg bakıldığı zaman bakterilerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi eden güçlü ve etkili bir antibiyotiktir. Cipro, yetişkinlerde solunum yolu enfeksiyonu tedavisinde uzun süreli ve tekrarlayan kulak veya sinüzit enfeksiyonlarında, böbrek ve idrar yolu enfeksiyonu, bel soğukluğu, prostat dahil genital organların enfeksiyonlarında, sindirim sistemi enfeksiyonlarında, karın zarı iltihabı gibi karın boşluğu enfeksiyonlarında, cilt ve yumuşak doku enfeksiyonlarında, kemik ve eklem enfeksiyonlarında kullanılan etkili ilaçtır.

Cipro 500 Mg Nedir Ne İşe Yarar?

Cipro 500 mg nedir ne işe yarar konusunda vücutta meydana çıkan enfeksiyonları tedavi eden güçlü bir antibiyotik olarak bademcik, çıban, apse, sinüzit, solunum yolları enfeksiyonu ve daha birçok sorun için doktor tarafından reçete edilerek kullanılır. Güçlü bir antibiyotik ve geniş spektrumlu bir ilaç olarak mutlaka doktor tarafından reçete edilerek kullanılması gerekir. 

Cipro 500 Mg Nedir Ne İşe Yarar?

Cipro 500 mg nedir konusunda düzenli ve doğru şekilde kullanıldığında hızlı etki sağlayan bu ilaç kullanım önerilerine ve kullanım dozlarına dikkat edilmelidir ve birçok enfeksiyonda etkili olan bir antibiyotik olması da önemli bir avantajdır. Yukarıda saydığımız rahatlıklarda bu film tableti kullanabilirsiniz. Kullanımda yaş durumuna dikkat edilmelidir ve gelişigüzel kullanılmamalıdır doktor reçetesi kullanılmalıdır.

Cipro 500 Mg Fiyat

Cipro 500 mg fiyat her sene gelen zamlarla değişebilmektedir. 2022 senesinde Cipro 500 mg ilacı ortama 20 ila 30 TL civarında değişebilmektedir. Cipro 500 mg ilacı birçok nedenden dolayı kullanılan güçlü bir antibiyotiktir. Cipro 500 mg kullanımı gerektiren bazı durumlar şu şekilde özetlenebilir,

 • Sinüzit
 • Bademcik iltihabı
 • Dış kulak ve orta kulak iltihabı
 • Zatürre veya akciğer iltihabı
 • Akciğer enfeksiyonları
 • Göz iltihabı
 • İdrar kesesi ve böbrek iltihabı
 • Yumurtalık iltihabı
 • Bağırsak enfeksiyonları
 • Karın içi iltihabı veya safra kesesi iltihabı
 • Apse, çıban, tırnak iltihaplanması veya kıl kökü iltihabı
 • Selüloit
 • Kemik iltihabı
 • Menenjit
 • Kana mikrop karışması

Cipro 500 Mg Prospektüs

Cipro 500 mg prospektüs okunmadan kesinlikle kullanım sağlanmamalıdır. Cipro ilacı mutlaka doktorun tavsiye ettiği şekilde kullanılmalıdır yani doktor bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanılması gerekir. Cipro 500 mg ilacının ne sıklıkla ne kadar kullanılacağı da doktor tarafından belirtilir. Bu süreç ise mevcut olan enfeksiyonun tipi ve şiddetine bağlıdır, eğer böbrek hastalığı bulunuyorsa ilaç dozunuzun ayarlanması gerekir.

Cipro ilacıyla tedavi süreci genellikle 5 ila 21 gün arasında değişir ve ilaç söylenenden fazla miktarda ve sürede kullanılmamalıdır veya tam tersine söylenen dozdan daha az ve kısa süreli de kullanılmamalıdır. Aksi takdirde hayati tehlikeye yol açabilecek sıkıntılar ortaya çıkabilir. İlaç bir bardak dolunu suyla içilmelidir. Tercihen yemekten sonra veya yemek sırasında alınmalıdır. Cipro, ağız yoluyla alınarak kullanılır ve tabletler yeteri miktarda su ile beraber alınmalıdır ve her gün aynı saatte kullanılması gerekir.

Cipro 500 Mg Kaç Saatte Bir Alınır?

Cipro 500 mg kaç saatte bir alınır bakıldığı zaman tamamen hastalık durumuna göre hangi sıklıkla kullanılacağı doktor tarafından belirtilmiştir. Bu süre enfeksiyon tipine ve ne kadar şiddetli olduğuna göre değişir bu nedenle doktor tarafından detaylı bir muayene sonrasında belirlenir. Örnek olarak böbrek hastalığınız varsa doktorunuza belirtmeniz gerekir çünkü ilaç dozunuzun ayarlanması gerekebilir.

Tedavilerde genellikle 5 ila 21 gün sürer fakat bazen şiddetli enfeksiyonlarda daha uzun sürebilir bu ilacı her zaman için tam olarak doktorun belirttiği şekilde almanız gerekir ve eğer emin değilseniz kaç tablet almanız gerektiği, nasıl kullanmanız gerektiği konusunda doktor ve eczacınıza danışmanız gerekir.

Cipro 500 Mg Yan Etkileri

Cipro 500 mg yan etkileri bakıldığı zaman tüm ilaçlar gibi bu ilaçta da içeriğinde yer alan maddelere duyarlı olan bireylerde yan etki olabilir. Yaygın olan yan etkiler arasında, bulantı, ishal, çocuklarda eklem ağrısı gibi durumlar olurken yaygın olan enfeksiyonlar arasında mantar enfeksiyonları, iştahsızlık, hareketlilik, sinirlilik, baş ağrısı ve baş dönmesi, uyku bozuklukları, tat bozuklukları, kusma, karın ağrısı, hazımsızlık ve gaz şişkinliği, karaciğer enzimlerinde artış gibi etkiler görülebilir. Cipro yan etkileri görüldüğü zaman ilacın kullanımını bırakmalı ve doktor ile görüşülmesi gerekir. Farklı ve aşırı etkilerde hemen acile gitmeniz ve hangi ilacı kullandığınız görevlilere belirtilmelidir. 

Cipro 500 Mg Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cipro 500 mg kullanırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda ilacı kullanmadan önce doktor veya eczacınıza danışın. Cipro ve bu tarz ilaçların hamilelik sırasında kullanımı önerilmez ve bu ilacın çocuk doğurma potansiyeli bulunan kadınlarda kullanımına ilişkin yeterli veri bulunmaz. Tedavi sırasında emzirme döneminde olan kişiler içinde önerilmez. Cipro ilacı anne sütüne geçer ve eklemlerle alakalı olası hasar riskine bağlı olarak kullanılmamalıdır.

Cipro 500 mg ilacı kullanımlarında diğer ilaçları kullanıyorsanız bu noktada mutlaka doktorunuza danışarak reçete etmesini isteyebilirsiniz. Özellikle kalp ritmini düzenleyen ilaçlar, mide ilacı, bulantı ilacı gibi çeşitli ilaçlar bu kısımdadır.

Yorum yapın