Çocuğum Uyumuyor Ne Yapabilirim?

Posted on

Gecenin bir yarısı sizin de bebeğiniz ağlıyorsa bu önerilerimize bakmanızı tavsiye ediyorum. Detayları makalemizde…

İlk öncelikle bebeğiniz çok ağlıyorsa onu geleneksel bir yöntem halini almış sallamakla susturun. Bebekler, annelerinin onu sallamasını çok sever.  Bu yöntemde işe yaramıyor ise emzirmeyi deneyin. Çoğu bebek anneleri onları emzirirken uyuya kalır. Ama önemli bir noktaya değinmek istiyorum. Sürekli bu şekilde bebeğinizi emzirerek uyutursanız bir süre sonra bebeğiniz meme arayışına girecektir. Yani emmeyi huy haline getirecektir.

Bunun için en ideal yöntem kesinlikle beşik ve ya bir salıncaktır. Bebeğinizi salıncak ve ya beşiğe koyarak rahat bir şekilde uyutabilirsiniz. En yaramaz bebekler bile bu yöntem ile yola gelip uykuya yenilmiştir.

Diğer bir yöntemimiz ise banyodur. Bebeğinizi yatmadan bir saat önce banyo yaptırırsanız vücudunun rahatlamasını sağlayıp güzel bir uyku çekmesine yardımcı olabilirsiniz.

çocuk-isimleri

Bebeğinizin uyanış ve yatış saatlerini gözlemleyerek onun için bir uyku düzeni oluşturabilirsiniz. Bebeğiniz uyanık kaldığı vakitlerde onu sadece odasında tutmayın, salonu, oturma odasını, mutfağı gezdirin. Özellikle gürültülü ortamlarda bulunursanız daha kolay alışacak ve algıları daha açık olup kolayca uykuya dalacaktır. Bir daha söylemek istiyorum mesela süpürge sesi, çamaşır makinesinin sesi böyle gürültülü sesler bebeğinizin daha çabuk uyumasını sağlar. Bebeğiniz uyandığı zaman onla konuşun, ne yapıyorsanız onu anlatın. Henüz sizin söylediklerinizi anlamak için çok küçük olabilir ama ses tonunuzu tanıyıp uyurken ona masal veya şarkı söyleyip uyutmanıza yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir