Çocuklar İçin Teknoloji Bağımlılığının Etkileri

Posted on

Son yıllarda büyük bir hız ile gelişmekte olan teknolojinin sunduğu yeni nesil imkanlar ile birlikte mobil teknoloji yaşamın her alanında kendisini en etkin şekilde gösteriyor. Özellikle de insanların bireysel kullanımları ile sınırlı kalmayan teknolojik yenilikler günümüz modern çağında kurumsal sektörlerde ve devlet kurumlarında da kendisini en etkin şekilde gösteriyor. Son yıllarda bu şekilde yaşamın her alanında kendisine yer bulan teknolojik yenilikler ile yapılan işlemlerde de oldukça önemli kolaylıklardan ve avantajlardan yararlanılabiliyor.

Çocuklar İçin Teknoloji Bağımlılığının Etkileri

Günümüz modern teknolojisinin hızlı gelişimi ile birlikte mobil ve akıllı cihazlarda yaşamın her alanında kendisine en etkin şekilde yer bulurken özellikle de bu tip cihazların interneti insanların bulundukları her alana en etkili şekilde taşıyor olması dolayısı ile günümüz modern çağında yaygın bir şekilde internet kullanımı da bulunuyor. Modern teknoloji bu şekilde yaşamın her alanında son derece önemli yeni nesil avantajlar ve kolaylıklar getirmekte olduğu gibi aynı zamanda da çeşitli sorunların ortaya çıkmasına yol açıyor.

Teknoloji ile gelen sorunların en başında kesinlikle teknoloji ve internetin geniş bir kullanım yaş aralığına sahip olması ile günümüz modern dünyası içerisinde büyüyen çocukların bu tarz unsurlara oluşan bağımlılığı geliyor. Ebeveynlerin çocuklarının yoğun ve aşırı olarak nitelendirilebilecek düzeyde bilgisayar, tablet veya akıllı cep telefonu başında zaman geçirmesini engellemesi bu tarz teknolojik cihazlara olan bağımlılığının önüne geçilebilmesini sağlayacaktır.

Bu tarz bağımlılıklar çocukların sosyal yaşantılarını sıfıra indirdiği gibi fiziksel açıdan da gelişimlerinin doğru bir şekilde gerçekleşmemesine ve aynı zamanda da eğitim yaşamlarının tamamen olumsuz düzeyde etkilenmesine yol açabiliyor. Bunun için çocuklara bu tarz teknolojik cihazların çok erken yaşlarda alınmaması ve alınmış olan cihazlarında gün içerisinde sadece belirli zaman dilimi içerisinde kullanımlarına izin verilmesi gerekiyor.

Saatlik, haftalık ve aylık olarak çocukların sağlığını, derslerini ve sosyal yaşantılarını etkilemeyecek ve uzmanların çocukların farklı yaş aralıklarına yönelik olarak belirlemiş oldukları bilgisayar kullanım aralıklarını geçmeyecek çizelgelerin oluşturulması ve aynı zamanda da çocukların bilgisayarda yararlı unsurlara yönlendirilmesi son derece büyük bir önem arz ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir