Deflasyon Nedir? Deflasyon Neden Enflasyondan Daha Zararlıdır?

Posted on

Fiyatlar düştüğünde, genellikle iyi bir şey olarak kabul edilir, en azından favori alışveriş merkezleriniz söz konusu olduğunda. Ancak tüm ekonomide fiyatlar düştüğünde buna deflasyon denir ve bu tamamen başka bir oyundur. Deflasyon, ülkeniz ve paranız için kötü bir haber.

Deflasyon Tanımı

Deflasyon, tüketici ve varlık fiyatlarının zamanla düştüğü ve satın alma gücünün arttığı zamandır. Esasen, yarın aynı miktarda parayla daha fazla mal veya hizmet satın alabilirsiniz. Bunu, ekonomideki fiyatların kademeli olarak arttığı enflasyonla karşılaştırın.

Deflasyon iyi bir şey gibi görünse de, yaklaşan bir durgunluğa ve zor ekonomik dönemlere işaret edebilir. İnsanlar fiyatların düştüğünü hissettiğinde, daha sonraki bir tarihte daha ucuza bir şeyler alabilecekleri umuduyla alımları geciktirirler. Ancak daha düşük harcama, üreticiler için daha az gelir sağlar, bu da işsizliğe ve daha yüksek faiz oranlarına yol açabilir.

Bu olumsuz geri bildirim döngüsü daha yüksek işsizlik, daha düşük fiyatlar ve hatta daha az harcama yaratır. Kısaca, deflasyon daha fazla deflasyona yol açar. Dünya tarihinin çoğu boyunca, deflasyon dönemleri genellikle şiddetli ekonomik gerilemelerle el ele gider.

Deflasyon Nasıl Ölçülür?

Deflasyon, Tüketici Fiyat Endeksi (CPI) gibi ekonomik göstergeler kullanılarak ölçülür. CPI, yaygın olarak satın alınan bir grup mal ve hizmetin fiyatlarını takip eder ve değişiklikleri her ay yayınlar.

TÜFE ile ölçülen toplam fiyatlar bir dönemde bir önceki döneme göre daha düşük olduğunda, ekonomi deflasyon yaşıyor. Tersine, fiyatlar toplu olarak yükseldiğinde, ekonomi enflasyon yaşıyor.

Deflasyona Karşı Enflasyon

Deflasyon ile enflasyonun düşürülmesi karıştırılmamalıdır. Her ikisi de fiyatlardaki düşüşleri gösteriyormuş gibi görünse de, enflasyondaki düşüş aslında fiyatların eskisinden çok daha yavaş arttığını gösteriyor. Bu,% 4 yıllık enflasyondan % 2 yıllık enflasyona bir değişiklik olabilir, bu da eskiden 10 $ ‘a mal olan bir mal anlamına geliyor, şimdi 10 $’ lık perakende satışları öngörülen 10.04 $ yerine 10.02 $ ‘a mal oluyor.

Deflasyon Yararları ve Zararları Nelerdir?
Deflasyon Nedir?

Deflasyon ise enflasyonun yükseldiği oranda bir düşüşü değil, fiyatlardaki fiili düşüşleri tanımlar. % 2 deflasyonla, eskiden 10 dolara mal olan bir mal şimdi 9,98 dolara mal oluyor.

Deflasyona Ne Sebep Olur?

Deflasyonun iki büyük nedeni vardır: talepte azalma veya arzda büyüme. Her biri, arz ve talep arasındaki temel ekonomik ilişkiye geri bağlıdır. Toplam talepteki düşüş, arz değişmezse mal ve hizmetlerin fiyatında bir düşüşe yol açar.

Toplam talepte bir düşüş şu nedenlerle tetiklenebilir:

Para politikası: Yükselen faiz oranları, insanların nakit harcamak yerine tasarruf etmelerine neden olabilir ve borçlanmayı engelleyebilir. Daha az harcama, mal ve hizmetlere daha az talep anlamına gelir.

Düşen güven: Olumsuz ekonomik olaylar – küresel bir salgın gibi – genel talepte bir düşüşe neden olabilir. İnsanlar ekonomi veya işsizlik konusunda endişeleniyorlarsa, daha fazla tasarruf edebilmek için daha az harcayabilirler.

Daha yüksek toplam arz, üreticilerin artan rekabet nedeniyle fiyatlarını düşürmek zorunda kalabileceği anlamına gelir. Toplam arzdaki bu artış, üretim maliyetlerindeki düşüşten kaynaklanıyor olabilir: Mal üretmenin maliyeti daha düşükse, şirketler aynı fiyata daha fazla ürün üretebilirler. Bu, talepten daha fazla arz ve daha düşük fiyatlar ile sonuçlanabilir.

Deflasyonun Sonuçları

Mal ve hizmetlerin fiyatının düşmesi yararlı görünse de, ekonomi üzerinde çok olumsuz etkileri olabilir.

İşsizlik. Fiyatlar düştükçe, şirket karları düşer ve bazı şirketler işçileri işten çıkararak maliyetleri düşürebilir.

Borç. Deflasyon dönemlerinde faiz oranları yükselme eğilimindedir ve bu da borcu daha pahalı hale getirir. Tüketiciler ve işletmeler sonuç olarak genellikle harcamaları azaltır.

Deflasyon sarmalı. Bu, örtüşen her deflasyon parçasının neden olduğu bir domino etkisidir. Düşen fiyatlar daha az üretimle sonuçlanabilir. Daha az üretim, daha düşük ücrete neden olabilir. Daha düşük ücret, talepte düşüşe neden olabilir. Ve talepteki bir düşüş, fiyatların giderek daha düşük olmasına neden olabilir. Ve sonra negatif geri besleme döngüsü devam eder. Bu, kötü bir ekonomik durumu daha da kötüleştirebilir.

Deflasyon Neden Enflasyondan Daha Zararlıdır?

Fiyatlar arttığında ve doların gücü düştüğünde, ekonomi enflasyon yaşıyor. Enflasyon dolarınızın o kadar gerilmemesi anlamına gelirken, aynı zamanda borcun değerini de düşürür, böylece borçlular borçlanmaya ve borçlular faturalarını ödemeye devam eder. Mütevazı enflasyon, ekonomik döngünün normalidir – ekonomi tipik olarak yılda% 1 ila% 3 enflasyon yaşar – ve küçük bir miktar genellikle sağlıklı ekonomik büyümenin bir işareti olarak görülür.

Enflasyon aynı zamanda tüketicilerin kendilerini bir dereceye kadar koruyabilecekleri bir şeydir. Örneğin, paranıza yatırım yapmak, kazançlarınızın enflasyondan daha hızlı artmasına yardımcı olarak satın alma gücünüzü korumanıza ve büyütmenize yardımcı olabilir.

Fiyatların yükselmesi düşmekten daha kötü görünse de, deflasyon genellikle daha az elverişlidir ve ekonomik sözleşme ile ilişkilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir