Doğunun Lezzetli Yemekleri

Posted on

MUŞ yöresi
Muş’ta hazüt dolması ile yöresel köfte ve keşkek yemeği, ramazan sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Yöresel köfte yapmak için, kıyma, bulgur, soğan, acılı pul biber ve yumurtanın karıştırılmasıyla hazırlanan hamur, şekiller verilerek kesiliyor ve soğanla pirinç kavrularak hazırlanan malzeme, hamurun içine dolduruluyor. İçi doldurularak suda haşlanan köfteler, bir kaba boşaltılıyor ve üzerine biberle kızartılmış yağ dökülerek servis ediliyor.

Her ramazanda geleneksel hale gelen hazüt dolması da iftar ve sahur sofralarının önemli lezzetleri arasında yerini alıyor. Isıtılan yağın içine pirinç, kıyma ve sumak eklenerek, iyice karıştırılıyor. Hazırlanan malzeme, suda haşlandıktan sonra küçük parçalara bölünen lahanaların içine doldurulur. Toprak tencerelerde pişirilen hazüt dolmasının üzerine, yağ konularak servise hazır hale getiriliyor.
Nohut, kırmızı et, soğan ve biberin karışımı ile suda haşlanarak pişirilen keşkek yemeği de, özel günlerde olduğu gibi ramazanda da vatandaşın sofrasını süslüyor.

ERZURUM yöresi

Erzurum’da ayran aşı çorbası, cağ kebabı ve kadayıf dolması iftar sofralarının baş tacı.

Kuzu etinden yapılan ve odun ateşinde pişirilen cağ kebabı, ramazanda da sofraların vazgeçilmez lezzetler arasında yer alıyor. Bir gün önceden soğan, biber ve tuzla terbiye edilen ve 12 saat bekletilen kuzu eti parçalar halinde cağ adı verilen şişlere özenle takılıyor. Odun ateşinde pişirilen kuzu eti, yağlı, yağsız, az veya çok pişmiş çeşitlerle müşterilere sunuluyor.

Yörenin meşhur tatlılarından kadayıf dolması ise içine ceviz parçaları konularak sarılan kadayıfın, süt ve vanilya karışımıyla hazırlanan sosa batırılması ve daha sonra yağda kızartılmasıyla yapılıyor. Kızartılan dolmalar, şerbette batırıldıktan sonra üzerine ceviz ve kaymak da eklenerek servise hazır hale getiriliyor.

Ayran aşı çorbası ise dövülen buğdayın suda haşlanması ve içerisine yoğurt ile un ilave edilmesiyle hazırlanıyor. Tereyağında kavrulan soğanlar, çorbanın üzerine eklenerek üzerine aş otu doğranan ayran aşı, servise hazır hale getiriliyor.

Kars yöresi

Kars’ta, sulu köfte, ekşili et ve elma dolmasının yanı sıra Kafkas mutfağından gelen erişte pilavı ramazanda sofraları süsleyen lezzetlerden sadece bir kaçı.

Elma dolması, dolmalık sebzeler gibi hazırlanan elmaların içine şekerle karıştırılmış ceviz içinin doldurulmasıyla hazırlanıyor. Daha sonra bir tencereye özenle dizilmiş elmalar, su ve yağ eklenerek pişiriliyor. Daha sonra servise hazır hale gelen elmalar, isteğe göre soğuk ya da sıcak olarak sofralara konuluyor.Erişte pilavı ise haşlanmış yeşil mercimek ile erişteden yapılıyor. Halka halka doğranmış ve tereyağında kızartılan patatesler de, haşlanmış erişte ve mercimekle karıştırılarak kısık ateşte pişiriliyor. Pilav, doyurucu etkisiyle özellikle sahurlarda sofralardan hiç eksik olmuyor. Ekşili et yemeği ise küçük küçük doğranan dana etinin yağ eklenmeden kısık ateşte kavurmasıyla yapılıyor. Halka şeklinde doğranan soğan ve domatesler de kavrulan ete ekleniyor. Kısık ateşte yaklaşık yarım saat pişirilen yemek, limon ve karabiber eklenerek servise hazır hale getiriliyor.

ERZİNCAN yöresi

Erzincan denilince de ilk akla gelen lezzetler ise kesme, gendime ve kırdo çorba çeşitleri, keşkek, ekşili, kelecoş, etli yaprak sarması, tandır ketesi, kasefe tatlısıdır.

Özellikle tandır ketesi, uzun süre tok tutma özelliğiyle, içli, içsiz ve cevizli çeşitleriyle her evde bolca tüketilmektedir. Kesme çorbası, hazırlanan soğanlar ile küçük köftelerin bir arada hafif kavrulduktan sonra üzerine et suyu ilave edilerek kaynatılmasıyla yapılıyor. Bu esnada içerisine ince kıyılmış maydanoz ve erişte ilave ediliyor. Piştikten sonra sarımsaklı yoğurt ilave edilerek servis ediliyor.Bölgeye özgü kelecoş yemeği ise tandır veya sacda pişirilen ekmeğin kesilerek bir kaba konulması ve üzerine sarımsaklı yoğurt, salçalı soğan kavurması eklenmesiyle servise hazır hale geliyor. Yöreye özgü olan ve ramazan sofralarını süsleyen kasefe tatlısı da güneşte kurutulan kayısıların, su ve şeker eklenerek pişirilmesi, istenilen kıvama gelmesinin ardından da üzerine ceviz ve tereyağı eklenmesiyle yapılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir