Domuz Gribi Belirtileri ve Tedavisi

Posted on

Domuz gribi A (H1N1) virüsü taşıyan bir hastalıktır. Bu hastalığa domuz gribi denilmesinin amacı domuzlar arasında görülen bir hastalığa çok benzemesidir. Bu yüzden bu hastalığın adı öyle kalmıştır.Ilk sıralar da Meksika ve ABD ‘de görülürken daha sonra bir çok yere yayılmaya başlamıştır. Bu hastalığın ne kadar bulaşıcı olduğunu son zamanlardaki ölümlerden de kolayca anlayabiliriz.

Domuz gribi son yıllarda Türkiye de sıkça görülmeye başlanan ve hatta bir çok kişinin ölmesine sebep olan bir hastalıktır. Onun için domuz gribinden uzak durmaya çalışmamız lazım bunun içinde önlemler almalıyız bu önlemleri şöyle sıralayabiliriz.

İlk olarak öksürme, hapşırma esnasında ağzımızı ve burnunuzu selpakla kapatmalıyız ve öksürdükten ya da hapşırdıktan sonra hemen zaman kaybetmeden salpamızı çöp kutusuna atmalıyız.

Bol bol ellerimizi yıkamalıyız bu alkollü temizleyicilerde işimize yarayabilir bol hijyenle bir ortam oluşturmalıyız çünkü ne gelirse başımıza pis bir ortamda bulunduğumuz için gelmektedir o yüzden temiz bir ortam da çalışmayı oturmayı alışkanlık haline getirmemiz gerekmektedir. Bir de pis ellerimizi ağzımıza, yüzümüze, gözümüze değdirmemiz de hastalıkların başında gelmektedir onun için ellerimiz temiz olsa bile hiç bir şekilde yüzümüze gözümüze ağzımıza vurmamamız gerekmektedir. Çünkü bütün hastalıkların başı mikroptur mikroptan ve mikroplu hastalıktan uzak durmamız gerekmektedir.

Şimdi de bahsedeceğim konu domuz gribinin belirtileridir. Öncelikle şunu bilmeliyiz ki normali grip gibi belirtileri vardır bu yüzden çoğu kişi hastalığın başında tedavi olmaya gelmiyorlar ve hastalık ilerledikten sonra geliyorlar bilmiyorlar ki artık çok geç olduğunu onun için grip gibi görünse de bir hastalığımız varsa en erken zamanda hastaneye başvurmalıyız. Şimdi tek tek bu gribin belirtilerini sayalım tabi ki ilk olarak öksürük bu belirtiler arasındadır daha sonra ateş, baş ağrısı, yoğun vücut ağrısı, boğaz ağrısı, yorgunluk ve halsizlik belirtileri göstermektedir zaten bu yüzden normal grip zannedilebiliyor bu sebepten dolayı herkes bosveriyor.Ama bu saydıklarını erkenden anlarsak ve tedaviye gidersek bu hastalıktan tabi ki kurtulabiliriz bunun için de bazı yollar izlemeliyiz.

Bu hastalıktan kurtulmanın yollarını arasında şunları da diyebiliriz hastalık başlangıç aşamasındaysa 48 ve ya 72 saat arasında iki ilaç vardır onlar verilmektedir bu ilaçların adları şunlardır. Oseltamivir ve zanamavirdir bu ilaçlar tedavi başlangıcında ise aramaktadır ama zaman geçmişte işe yaramaz ama şunu da diyebiliriz her bu şikâyetlerden hastaneye gelenlere bu ilaçlar verilmez bu yüzden teşhis konulduktan sonra bu tedavi uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir