Dudak Kuruması Ve Çözümleri

Posted on

Dudak kuruması ve çözümleri kış aylarına girdiğimiz şu dönemlerde tedavisi en çok merak edilen tatsız rahatsızlıklardan bir tanesi. Yaz ve kış aylarında en çok karşılaştığımız sorunlardan birisi olan dudak kuruması, mevsimsel olarak her sene karşımıza çıkıyor. Bu nedenle mevsime göre dudak bakımı yapmak hem estetik bir görüntü hem de sağlık açısından son derece önemlidir. Dudak kuruluğu kötü görüntünün yanı sıra can acısına da neden olabiliyor.

Dudak Kurumasının Nedenleri;

  • Vücudun aşırı su kaybetmesi
  • Kuru soğuk ve rüzgar
  • Dudakları sürekli yalama alışkanlığı
  • Dudakları ısırma
  • Yaz aylarında sıcak hava ve güneş ışınlarına fazla maruz kalma
  • Uzun süre boyunca yiyecek ve içecek tüketmeme
  • B 12 vitamini eksikliği
  • Diş hastalıkları
Dudak kuruması ve çözümleri nemlendirici sayesinde giderilebilir

Görüldüğü gibi dudaklarda kuruluk hastalıklar ve vitamin eksikliği de dahil olmak üzere farklı nedenlerle ortaya çıkabiliyor. Bu yüzden bu sorunun çözümü için öncelikle sorunun altında yatan nedeni bulmaya odaklanmalıyız. Örneğin dişinizde çürük varsa ne kadar nemlendirici kullanırsanız kullanın bu sorunla karşılaşmaktan kurtulamayabilirsiniz. Bu nedenle öncelikle genel sağlığınıza özen göstermelisiniz. Nemlendiriciler dudak bakımı için vazgeçilmezdir.

Yaz Kış Dudak Nemlendiricisi Kullanmak Gerekiyor

Dudaklar vücudun en hassas bölgelerinden biri. Dolayısıyla hem sıcak hem de soğuk havalardan etkilenen dudakları bu etkilerden korumanın yolu yaz-kış dudak bakım ürünleri ve nemlendiricileri kullanmaktan geçiyor. Mevsim koşullarına uygun ürünler seçmenin de çok daha faydalı olacağını ekleyelim.

Yazın Koruma Faktörlü Dudak Bakım Ürünlerini Tercih Edin

Yaz aylarında güneş koruma faktörlü dudak bakım ürünleri kullanmak hem dudaklarınızın nem kaybetmesini engeller hem de dudakların güneşin zararlı ışınlarından korunmasını sağlar. Bu nedenle yaz aylarında kozmetik markalarınca üretilen koruma faktörlü dudak bakım ürünleri ve nemlendiricilerini kullanmak en doğrusu.

Dudak kuruması ve çözümleri oldukça önemli. Kişinin kendisine bakımını ve sosyal hayatta oldukça rahatsız edici bir durum haline gelebiliyor. Bu yüzden bakımınızı mutlaka yaptırmanız gerekmektedir. Kış aylarında ki hava soğukluğunun birden artması ve azalması, dudak çatlaklarına ve kalıcı hasara kadar yol açabilir. Bu yüzden kreminizi yanınızdan eksik etmemenizde fayda var. Sağlıklı günler dileriz.

Diğer sağlık bölümümüze bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir