Duvar Yapısına Göre Boya Seçimindeki Püf Noktalar

Posted on

Daha şık, daha kullanışlı ve daha rahat bir ev dekorasyonun oluşturulması konusunda önem verilmesi gereken pek çok detay bulunmaktadır. Bu noktada da özellikle ev dekorasyonu içerisinde oluşturulmak istenilen ahenk, tema ya da hava konusunda çok daha fazla ön plana çıkan duvar dekorasyonu konusunda dikkat edilmesi gereken detaylar bulunmaktadır.

Özellikle duvar dekorasyonu oluşturulacak mekanın içerisinde istenilen dekorasyon tarzını yansıtacak, içerisinde dekorasyonun kaybolmamasını sağlayacak ve en önemlisi dekorasyona uyum sağlayacak niteliklere sahip olan boya ve boya rengi seçimlerinin yapılması gerekmektedir. Bu noktada da evin duvar dekorasyonu için duvarı boyamadan önce, boya seçimi aşamasında duvar yüzeyinde bulunan yüzeye göre boya seçiminin yapılması gerekmektedir.

duvar boya

Buna göre evin boyanacak duvarları düz bir yüzey ise daha çok yarı mat ve ipeksi mat boyaların tercih edilmesi gerekmektedir. Bunun sebebi ışığı iyi bir şekilde yansıtacağıdır. Daha çok sıvalı ve pürüzlü duvar yüzeyleri için seçilecek boyaların soft mat ya da mat boyaların tercih edilmesi gerekmektedir. Bunun sebebi ise pürüzlü ve sıvalı yüzeylerde daha parlak boyalar tercih edilirse, duvarın bu pürüzlerinin daha çok parlayarak, daha fazla ön plana çıkmasına neden olacağından dolayı kötü bir görüntü ortaya çıkaracaktır.

Seçilecek boyanın yapısına da dikkat edilmesi gerekmektedir. Eğer duvar üzerinde su bazlı boya bulunuyorsa, ikinci bir uygulamayı da yine su bazlı boya ile yaparken, son uygulamayı sentetik boya mevcut ise sentetik boya ile yapmak gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir