E-Kitap Okuyucu Nedir?

Posted on

Kitaplar çoğu insan için farklı dünyaların kapısını aralamak adına güzel bir vesiledir. Ünlü klasiklerden günümüzün popüler romanlarına kadar pek çok türde kitap kendine has bir okuyucu kitlesine sahiptir.

Ülkemizdeki okuma oranlarına gelecek olursak maalesef diğer ülkeler ile aramızda büyük bir fark mevcut. Araştırma bulgularına göz attığımızda anketlere katılanların %75’i düzenli bir okuma alışkanlığına sahip değil, buna karşılık %25’lik kesim ayda bir kitaptan daha fazla okuyor.

35 yaşın üzerindeki bireylerin ve emekli olanların genellikle televizyon izleyerek vakit geçirdiklerini, kamu çalışanları ile öğrencilerin ise zamanlarını kitap okuyarak değerlendirdiğini de araştırma sonuçlarından anlayabiliyoruz.

Kitap okumayanların buna gösterdikleri neden genellikle zaman bulamadıkları yönünde oluyor. Yanında kitap taşımanın zor olduğunu düşününler de var elbette. Özellikle kalın ve büyük ebattaki kitapları çantanın içinde gezdirmek çoğu insana zor gelebiliyor. İşte teknoloji de tam bu noktada devreye giriyor ve kişilere yeni bir hizmet sunuyor: e-kitap okuyucular.

Kitapları dijital ortamda okuma imkânı sunan e-kitap okuyucular tabletin farklı bir biçimi olarak karşımıza çıkıyor. İçlerinde yüzlerce kitabı saklayarak kullanıcılara büyük kolaylık sağlıyorlar. Hem taşıma, hem okuma, hem de pil ömrü gibi özellikleriyle dikkat çeken okuyucular tasarımları ile farklı bir deneyim sunuyor.

Özellikle gün ışığında tablet gibi cihazlardan okuma yapmak güç oluyor. Ancak e-kitap okuyucu sahip olduğu ekranı ile güneş ışığının altında bile gerçek bir kitap okuyormuş hissi yaşatıyor. Pil ömürlerinin oldukça uzun olduğunu belirtmekte de fayda var. Sürekli kullanılsa dahi şarjı kolayca tükenmiyor.

Bazı e-kitap okuyucular kablosuz olarak internete bağlanma imkânı da veriyor. Böylelikle internet üzerinden kitap satın alınabiliyor ya da dileyenler kiralayabiliyor.

E-kitap okuyucular her yerde rahatça kitap okumak isteyenler için iyi bir seçenek ve herkesin kendine uygun bir ürün bulabilmesi mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir