Laptop ve Ergonomi

Günümüzde laptopların sık kullanılıyor olmasının bir neticesi olarak insanlarda farklı fiziksel problemlerin oluştuğu görülmektedir. Bazı erkeklerde laptopun etrafa yaymış olduğu elektromanyetik dalgalar ve fandan çıkan ısının etkisi ile kısırlık görülebilirken, bazı insanların laptop ekranına bakmak için yanlış boyun hareketleri yapıyor olması nedeniyle boyun fıtığı görülebilmektedir. Bunun yanı sıra insanlar sürekli eğilerek laptop kullandıkları ve genellikle de laptopu kucaklarında barındırdıkları için zamanla kamburlaşmanın da oluştuğu görülmektedir. Laptop masası kullanmak hem bu tarz sorunları ortadan kaldırır hem de daha eğlenceli ve rahat laptop kullanımı sunar.
Laptop Sehpası
Fizik tedavi uzmanlarının yaptığı açıklamalara göre yanlış oturma ve omuriliğin yanlış eğilmesine neden olmasının bir etkisi ile skalyozun, laptop kullanımının artmış olduğu şu dönemlerde daha sık karşılaşılmaktadır. Belirli hareketler aracılığı ile kamburu yok etmek mümkün olsa da düzgün bir kemik yapısına sahip olmayan bireyin denge probleminin olacağı da akıllardan çıkarılmamalıdır. Kambur olan bir bireyin, spor dallarında da başarılı olması beklenemez. Çünkü vücut düz bir yapıda olmadığı için kişi diğer kişilere göre daha çabuk yorulur ve daha kolay dengesini kaybeder. Kısacası yanlış pozisyonda oturmak kişinin tüm hayatını etkileyebilir.
Günümüzün büyük bir çoğunluğunu laptopun başında geçirdiğimiz bilinen bir gerçektir. O halde laptopun başında vakit geçirirken ilk olarak oturma şeklimize ve vücudumuzun nasıl bir şekilde olduğuna dikkat etmeliyiz. Eğer mümkünse laptop sehpası kullanarak daha iyi bir oturuş sergileyebiliriz. Aksi taktirde bir yere yaslanıp uzanarak laptop başında vakit geçirmek hem belirli sağlık problemlerinin oluşmasına hem de oturuş pozisyonumuzun uygun olmaması nedeniyle sık uykumuzun gelmesine neden olur.

Hayatımızda büyük önemi olan laptop başında oturuş şeklimiz, uzmanların söylediği biçimde dik ve mümkünse yüksekliği ayarlanabilir sandalye ile olmalıdır. Aksi taktirde hiç beklenmeyen problemler ile her an karşı karşıya kalınması olası bir durumdur!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.