Elmalı İrmik Helvası Tarifi

Posted on

Bugün ki yemek tarifi kategorisinde ki tarifimiz Elmalı İrmik Helvası üzerine olacak. Sizde evinizde bu güzel tarifi uygulayarak ailenize veya sevdiklerinize süpriz yapabilirsiniz. Hoş bir tatlı olan Elmalı İrmik Helvası sizlerinde çok hoşuna gidecek. İşte yazımızın devamında bulabileceğiniz Elmalı İrmik Helvası Tarifi sizlerle ;

Elmalı İrmik Helvası Tarifi için gerekli malzemeler aşağıda ki gibidir ;

500 gr iri boy irmik

  • 2 orta boy elma
  • 4 bardak su
  • 3 bardak şeker
  • 1 paket 250 gr terayağı
  • 1 fincan fıstık

Yapılışı: 2 ayrı kap hazırlanır. Kabın birisinde şekerin yarısı, 4 bardak su ile karıştırılır, hafif ateş üzerine oturtulur. Karıştırılarak kaynamaya bırakılır. İkinci kap içerisine yağlardan herhangi birisi konur, ayıklanmış fıstıklar ile kaynatılır. Ateş kısılır, irmik dökülür. Tahta bir kaşıkla aralıksız olarak her tarafı karıştırılır, irmiklerin birden kavrulmamasına dikkat edilir. İrmik, yağ içerisinde biraz kendini salmaya başlayınca ateş biraz daha açılır ve devamlı karıştırılır.

Fıstıklar pempeleşip yağı dışarı vermeye, irmiğin kokusu da duyulmaya başlayınca kaynayan şeker içerisine dökülür, helva hemen ocaktan alınır, karıştırılır, kaynayan şurubu yavaş yavaş üzerine döküp tekrar karıştırılır. Yine ateşe konulur, suyunu çekinceye kadar ateşte tutulur. Yere indirilir. Tencerenin kapağı açılır, karıştırılır. Kabuğu soyulup ince rendelenmiş elmaların suyu süzülüp ilave edilir ve yeniden karıştırılır. Şekerin erimesi için kapalı tutulur. Yine kapatılır. 5’er dakikalık arayla 3-4 kez kapağı açılıp karıştırıldıktan sonra, servise hazır hale getirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir