En Çok Çalışılmak İstenen Şirketler

Posted on

Universum adlı iş veren analizi şirketi, dünyada iş arayanların en çok çalışmak istedikleri şirketler hakkında bir rapor yayınladı. Araştırmada, dünyanın en büyük 12 ekonomisinden, mühendislik ve işletme eğitimi almış toplam 160.000 katılımcının görüşleri değerlendirildi. Araştırmanın amacı mühendislik ve işletme öğrencilerinin çalışmak için en “çekici” buldukları şirketleri ortaya çıkarmaktı.

Araştırmanın sonucunda, hem mühendisler hem de işletmeciler, son yıllarda birinciliğe layık görmekten vazgeçemedikleri Google’ı en çok çalışmak istedikleri yer olarak gösterdi. Microsoft son yıllardaki sıralamasından uzaklaşmazken, Apple’ın hızlı bir yükselişte olduğu farkedildi. Araştırmanın şaşırtıcı sonuçlarından bir diğeri ise Facebook, Twitter, Yahoo ve hatta AOL gibi şirketlerin sıralamaya bile girememiş olmaları.

İşletme öğrencileri tarafından KPMG ikinciliği alırken; PwC ve Ernst & Young sırayla 3.lük ve 4.lükle yetindi. Bu sıralama düşünüldüğünde, Google’ın ardından işletmecilerin en çok profesyonel hizmet şirketlerinde çalışmak istediğini belirtmek yanlış olmaz. İşletme mezunu öğrenciler, dünyanın en değerli şirketi olan Apple’ı 18.likten 9.luğa yükseltirken, şirketin beklenen ilgiyi görmediği açıkça belli oluyor.

Mühendislik öğrencileri ise Google’ın ardından en çok IBM’i tercih ederken Microsoft sıralamada 3.lükle yetindi. Genç mühendisler Intel ve Apple’ı geçen yıla göre daha üst seviyelere çıkarırken Sony’i daha az tercih ettikleri görülmekte.

Raporda göze çarpan diğer noktalar:

–  En çok tercih edilen şirketler, Amerika’da kurulmuş olan ve uluslararası düzeydeki şirketler.

–  Son yıllarda finans şirketleri mühendisler tarafından daha çok tercih edilirken; bilişim şirketleri ise işletmeciler tarafından daha çok tercih edilmeye başlandı.

–  Hem mühendisler hem de işletmeciler şirket tercih ederken iş hayatı ve dışındaki aktiviteler arasında denge kurmayı ön planda tutuyor.

Araştırmaya göre, mühendislik ve işletme mezunları tarafından dünyanın en çok tercih edilen 50 firması ise şöyle sıralanabilir:

(yenimedyaduzeni)

One thought on “En Çok Çalışılmak İstenen Şirketler

  1. Bi ara google ın çalışma şartlarını okumuş, fotoğraflarını görmüştüm. 1.liği kesinlikle hakediyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir