Evde Organik Sebze Yetiştirme

Posted on

Evimize ait küçük bir bahçemiz varsa, burada biber, domates, çilek gibi ürünler yetiştirmek çok kolay. Dalından kopararak daha sağlıklı beslenmek aynı zamanda bunu hobiye dönüştürmek hem sağlınıza hem ruhunuza iyi gelecektir. Arka bahçenizde kendinize ait küçücük bir kısım toprak dahi olsa, organik meyve ve sebze ya da saksıda sebze yetiştirmek oldukça kolay metotlardan ibaret.

Bahçeniz Olmasına Gerek Yok

Kendi çapınızda bir organik tarım yapmak için müstakil eviniz olmasına gerek yok. Onun için apartman dairelerinde oturuyorsanız endişe etmenize gerek yok. Gerekli ilgiyi gösterdikten sonra saksıda bitki yetiştirme teknikleri ile organik sebze yetiştirebilirsiniz. Şimdi, bahçelerde organik sebze ve meyve yetiştiriciliği nasıl olur bir göz atalım.

İnternet Üzerinden Sipariş Verebiliyoruz

Bahçenizde organik sebze yetiştirebilmek için ilk olarak tohum satın almalısınız. Eğer fidanlık veya seranıza, gerekli tohumları bulamazsanız, internetten sipariş verebilirsiniz. İlk olarak ne tür sebzeler yetiştirmek istediğimizi seçmeliyiz. Bu işi ilk kez yapacak olanlar için en kolay yetiştirilen sebzeler kabak, fasulye, patates, bezelye, marul ya da domatestir. Bu sebzeler az bakım gerektirdikleri için çok fazla sorun çıkarmazlar. Özellikle evde domates yetiştirme işlemi birçok kişi tarafından başarılı bir şekilde yapılmaktadır.

sebze-meyve-yetiştirme

Kompost Hazırlamak

Balkonda bitki yetiştiriciliği yapmak isteyenler toprağını kendisi de hazırlayabilir. Sebze yetiştiriciliği için ideal toprak hazırlamak sizi uğraştırmaz. Kompost hazırlamak için sene içinde ayıklanan sebzelerin kullanmadığımız kısımlarını, meyve suyu sıkılan makinelerden artan posaları ve fasulye ile bakla artıkları gibi organik parçaları biriktirmek bize büyük kolaylık sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir