Facebook Sohbet Odası Özelliği Üzerinde Çalışıyor

Posted on

Dünya`nın en çok kullanılan ve şuanda tüm dünyada en çok ziyaret edilen sosyal ağ adresi Facebook, yeni özelliklerini duyurmaya devam ediyor. Facebook`un üzerinde çalıştığı yeni özelliklerinden bir tanesini ise bugün sızdırıldı. Üzerinde çalışmaların yapıldığı bilgisi geldi. Aslında bu özelliği siz eski İnternet kullanıcıları çok yakından hatırlayacaklar. Facebook, 90 yıllarında ( internetin ilk patlaması ile birlikte ) oldukça popüler olan sohbet odalarını yeniden canlandırma hazırlığı içinde olduğu iddiaları gündeme geldi.

TechCrunch adlı teknoloji blogunun haberine göre Facebook, bu özelliğin şirket içi testlerine başlamış ve hızlı çalışmalarına devam ediyor. Özelliğin şirket adında ”Host Chat” kod adı ile anılıyor imiş. Kullanıcıların durum güncelleme ve fotoğraf/video ekleme butonlarının yanına eklenecek yeni bir buton sayesinde bir sohbet odası oluşturabilmesinin planlandığı da ifade ediliyor.

Facebook tarafından geliştirilecek olan sohbet odası özelliğinde sohbet butonuna tıklayan kullanıcılar oluşturdukları sohbet odalarına isim verebilecek. Aynı zamanda arkadaşlarını da davet edebilme şansına erişebilecekler. Sohbet odası Facebok’un mevcut sohbet ekranından daha büyük bir görünüme sahip olması beklentiler arasında yer alıyor. Bu özelliği farklı hale getirecek olay ise kullanıcının arkadaşlarının herhangi bir davet olmadan da sohbete katılabilmesi olarak lanse ediliyor. Sohbet odaları oluşturulduğunda bu kullanıcının Haber Kaynağı’nda gösterilecek ve diğer arkadaşları sohbete katılmaları için uyarı verilebilecek.

facebook-sohbet-odasi-taslak

TechCrunch yaptığı bir diğer haberde ise Facebook bu özelliğin testlerini orta ölçekli bir çalışan grubu ile gerçekleştirdiğini duyuruyor. Şu an için sohbet odalarında sadece yazının kullanıldığı; fotoğraf, video ve his ifadesi desteğinin daha sonra servise ekleneceği ifade ediliyor.

Facebook`un bu hamlesi bakalım diğer sosyal ağlar`da ne gibi bir etki bırakacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir