Finansal Özgürlük Nasıl Kazanılır?

Finansal özgürlük nedir? Birçok kişi için mali durumunuz engel olmadan istediğiniz hayatı sürdürme yeteneğidir. Bu, borcu ortadan kaldırmak veya ihtiyaçlarınız için yeterli bir gelire sahip olmak anlamına gelse de, maaşa endeksle daha az bağımlı olmaya çalışın. Para hayatın en büyük stresörlerinden biri olabilir. Ancak kartlarınızı doğru oynadığınızda, en büyük varlıklarınızdan biri olabilir.

Ne yazık ki, finansal özgürlük pek çok insanın zevk alabileceği bir şey değildir. Ama bazı temel adımları atarak hayalini kurduğun hayatı yaşayabilirsin. Finansal özgürlüğünüzü nasıl güvence altına alacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Nihai Hedefi Görselleştirin

Mali durumunuzla ne elde etmeyi umuyorsunuz? Zor para kararları verirken nihai bir hedef belirlemek büyük bir motivasyon kaynağı olabilir. Hedef belirleme, ilerlemenizi ölçmek için somut kontrol noktaları oluşturmanıza da yardımcı olacaktır. Ne istediğinizi hayal edin, sonra finansal pusulanız olarak kullanın.

Birçokları için finansal özgürlüğe sahip olmak borçtan kurtulmak demektir. Bu, hedefinize borçlu olduğunuz borç miktarına eşit bir dolar işareti ekleneceği anlamına gelir. Bu hedefi göz önünde bulundurarak, finansal kararlarınız borcu azaltan ve daha fazlasını yaratmaktan kaçınan bir plan oluşturmaya dayanabilir.

Diğer hedefler arasında erken emekli olmak, dünyayı dolaşmak veya çocuklarınızı üniversiteye sokmak için yeterli para biriktirmek sayılabilir. Bu hedefleri zihninizin ön saflarında tutun ve aşağıdaki adımlar çok daha kolay gelecektir.

Kredinizi Oluşturun

Kişisel krediniz, finansal sağlığınızın küçümsenen bir yönüdür. Kredi puanınız, tüketici ve kredi başvuru sahibi olarak güvenilirliğinizin bir temsilidir. Size mevcut yüksek kredi puanı, daha fazla finansal fırsatlardır.

Diyelim ki şu anda bir daire kiralıyorsunuz ve bir sonraki büyük finansal hedefiniz kendinize ait bir ev satın almak. Bir eve sahip olmak, öz kaynak oluşturmanıza ve net değerinizi arttırmanıza olanak tanır.

Bununla birlikte, bir ev satın almak da kiracı olmaktan daha zor bir süreçtir. Kredi puanınız, bir bankanın size kredi vermeye istekli olup olmadığını belirleyecektir. Ayrıca, ne tür bir faiz oranı sunmaya istekli olduklarını da belirleyecektir.

Şu anda herhangi bir krediniz yoksa, Google üzerinden güvenli bankaların sitelerinden kolayca başlayabilirsiniz. Bu, bir kredi geçmişi oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Finansal bağımsızlığa doğru yolculuğunuza başlamak için ilk günden itibaren akıllı finansal kararlar alabilirsiniz.

Bütçenizi İzleyin

Bütçeleme hiç de zor değil gibi görünüyor. Bunu son uyarın olarak düşün. Bütçelemenin finansmanınızı yönetmenin en uygun yolu olduğu söylendi, ancak aslında bir tane kullanıyor musunuz? Aksi takdirde, finansal hedeflerinize ulaşmak zor olacaktır.

Bir bütçe yazmak iyi bir başlangıçtır, ancak her zaman yeterli değildir. Bütçenizi her gün aktif bir yol haritası olarak kullanıyor olmalısınız. Aksi takdirde, yalnızca bütçenizi gevşek bir şekilde takip edecek ve başlangıçta planladığınızdan daha fazla harcama yapacaksınız.

Yaptığınız işlemlerin yazılı kaydını tutmayı düşünün. Bu, bütçenizi hareket halinde görmenize ve belirlediğiniz plana karşı sizi sorumlu tutmanıza yardımcı olacaktır. İnternet bankacılığı çoğu işlemi otomatik olarak takip edecektir. Bu analizler başlamak için harika bir yer. Gelir ve giderleri izlemek için basit bir elektronik tablo oluşturabilir veya bir bütçeleme uygulaması kullanabilirsiniz.

Pasif Gelir Elde Etmek

Finansal özgürlüğe ulaşmak için güvenilir bir gelire sahip olmak gereklidir. Bununla birlikte, çok az insan pasif gelirle bulunabilecek inanılmaz esnekliğin farkındadır. Henüz günlük işinden ayrılma. Ancak pasif gelir elde etmenin yollarını aramak, banka hesabınızı en az çabayla oluşturmanın harika bir yoludur.

Gayrimenkul, pasif gelirin en önemli örneğidir. Yeterli tasarrufla, ikinci bir mülk satın alabilir ve başkasına kiralayabilirsiniz. Ödedikleri kira, ipoteği ödemenize ve cebinize biraz para koymanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, özellik değeri zamanla artabilir. Daha sonra mülkü daha büyük temettüler için satabilirsiniz.

Diğer finansal ihtiyaçlarınızdan daha sonra pasif gelir elde etmeye öncelik verin. Gereksiz borçlardan kurtulmak ve tüm düzenli harcamalarınızı karşılayabildiğinizden emin olmak önce gelmelidir.

Acil Durum Fonu Kurmak

Finansal özgürlük sadece para kazanmak ve harcamakla ilgili değildir. Para tasarrufu da önemlidir. Özellikle, daha fazla finansal esneklik arayan bireyler ve aileler için acil durum fonu olması şarttır.

Acil fon yoksa sizin maliyesi üzerinde bir yük koymak olabilir beklenmedik bir tutam almak olacaktır. Örneğin, aracınız teslim olursa, değiştirmek için bütçenizi havaya uçurmak yerine acil durum fonunuza dalabilirsiniz.

İdeal acil durum fonu, gerekli harcamalarınızın üç ila altı ayını karşılayacak kadar nakit içermelidir. Rahat bir pozisyona gelene kadar her maaşla biraz para ayırmaya başlayın. Hayatın yoluna ne çıkarsa çıksın, bu fon sayesinde çok daha istikrarlı ve güvende olacaksın.

Hemen Yatırım Yapmaya Başlayın

Kişisel tasarruflara ek olarak, mümkün olduğunca erken para yatırmaya başlamalısınız. Bir araya gelmeye çalışırken, birçok kişi çok geç olana kadar emeklilik hesaplarını gözden kaçırıyor. Geleceğe katkıda başlamadan önce, er finansal tampon olacak.

Her ay bir IRA hesabına birkaç dolar ekleseniz bile, faiz oranları hemen devreye girmeye başlar. Bu küçük nakit miktarının yıllar içinde büyümesi uzun zaman alacaktır. Yatırım yapmaya başlamak için bir ton harcanabilir gelir elde edene kadar beklemeyin.

Emeklilik için yatırım yapmaya başlamak için asla geç olmadığını unutmayın. Henüz yapmadıysanız bugün başlayın. Her küçük parça, sonsuza dek çalışmak yerine rahatlayabileceğiniz ve deneyimlerin tadını çıkarabileceğiniz bir gelecek yaratmanıza yardımcı olacaktır.

Finansal özgürlük kolay gelmez, ancak herkes tarafından kullanılabilir. Finansal planınızda uygun ayarlamaları yapmaya başlayın ve bu özgürlüğü siz bilmeden önce talep etmek sizin olacaktır.

Yorum yapın