Findeks Notuna Göre Kredi Veren Bankalar

Posted on

Bu yazımızda tüketiciler ve özellikle bankalardan kredi almak isteyen kişiler için çok merak edilen bir konu olan findeks kredi notu konusuna değineceğiz. Yazımızda findeks kredi notu hakkında önemli bilgiler yanı sıra, kredi otunun nasıl hesaplandığını ve kredi notunuza göre nasıl kredi alabileceğinizi açıklayacağız.

Findeks Nedir

Findeks Türkiye’de 9 bankanın katılımıyla oluşturulmuş olan Kredi Kayıt Bürosu’na ait bir kredi notu kontrol ve derecelendirme sistemidir. Findeks bankalar için kişilerin kredi notlarını oluşturan ve değerlendiren bir havuz olma özelliğinin dışında kişiler için de kendi kredi notlarını kontrol atında tutma be geliştirme için önemli bir araçtır. Günümüzde her ne kadar bazı kamu bankaları olmak üzere kredi notuna bakmayan bankalar olsa de bankaların çoğunluğu findeks bünyesinde tutulan kişilerin kredi notlarına son derece önem vermekte kredi verirken öncelikle kişilerin kredi notuna bakmaktadır.

Günümüzde kredi kayıt bürosuna sadece bankalar değil aynı zamanda tüm sigorta, faktoring, leasing ve tüketici finansmanı kuruluşları da üyedir. Findeks bankalar için bir kredi derecelendirme kurumu durumunda iken tüketiciler için ise bir kredi notu yönetim ve danışmanlık firması gibi hizmet vermektedir.

Bankalar Kredi Notuna Göre Nasıl Kredi Verir?

Bankaya kredi başvurusunda bulunan kişilerin bankalar tarafından çeşitli kriterlere göre değerlendirilmesi söz konusudur. Findeks kredi notlarına göre kişiler 0 ile 1900 arasında bir kredi notuna sahiptir. Bu kredi notları belirlendikten sonra bankaların karar vermesi gereken şey hangi kredi notuna kredi verebilecekleridir. Piyasa bazı bankalar genellikle iyi ve çok iyi derecesindeki kredi notuna sahip kişilere kredi verirken orta riskli kredi notuna kredi veren bankalar da azımsanamayacak kadar çoktur.

Kredi Kayıt Bürosu tarafından kişilerin kredi notları aşağıdaki gruplara ayrılmaktadır.

  • 0 – 799 arası çok riskli
  • 80 – 1299 arası orta riskli
  • 1300 – 1499 arası az riskli
  • 1500 – 1699 arası iyi
  • 1700 – 1900 arası çok iyi

Doğaldır ki her banka öncelikle risksiz tüketicilere kredi vermek ister ancak günümüz rekabet koşulları altında bankalar az veya orta riskli tüketicilere de kredi vermek durumundadır. BU noktada ise diğer değerlendirme kriterleri ve ek teminatlar bankalar açısından önemli bir değerlendirme kriteri haline gelir.

Findeks Kredi Notu Nasıl Belirlenir?

Kredi Kayıt Bürosu tarafından belirlenen kredi notları aşağıdaki ölçütler temel alınarak belirlenir ve kişilerin kredi notları oluşur:

  • Kişilerin geliri: Kişilerin kayıtlı ve düzenli geliri şüphesiz kredi notunu belirleyen en önemli faktörlerdendir. Bunun dışında kişinin kaç yıldır sigortalı olduğu ve yatan sigorta prim miktarı dahi kredi notunu etkiler.
  • Kişilerin Banka Geçmişi: Kişilerin bankalarla uzun ve istikrarlı bir çalışmasının olması, ödemelerini bankacılık kanalları ile yapıyor olması, sahip olduğu kredi kartları gibi unsurlar kredi notuna direkt olarak etkendir.
  • Kişilerin Sosyo Ekonomik Durumu: Kişilerin eğitim seviyesi, mesleği ve diğer sosyo-ekonomik şartları kredi notuna etki eden başka önemli bir faktördür.
  • Kişilerin Demografik Durumu: Kişilerin yaşadığı şehir ve bölge kredi notuna mutlaka etkilidir. Genellikle büyük şehirler bu konuda daha avantajlıdır.
  • Kişilerin Yaş Cinsiyet ve Medeni Durumu: Genellikle 28 – 45 yaş arası evli ve erkek kişiler kredi notu açısından en yüksek notlara sahiptir. Aksine örneğin 12 yaşında bekar bir kişinin kredi notu çalışsa bile istediği seviyede olmayabilir.

Kredi Notu Yükseltilebilir mi?

Kredi notu nasıl yükseltilir şeklinde bir soru sorulacak olursa bunun cevabı kesinlikle evettir. Hatta zaten findeks kişilerin kredi notlarının kontrol altında tutulması ve düşük kredi notuna sahip kişilerin kredi notlarının yükseltilmesi konusunda danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir