Firma İçin Marka Tescili Nasıl Yapılır

Posted on

Şirketler ürettiği ürünleri veya yaptığı hizmetler için kendilerine uygun marka oluştururlar. Bu hem ürün ve hizmetin akılda kalmasını sağlar hem de şirket için bir saygınlık oluşturur. Peki, Firma İçin Marka Tescili Nasıl Yapılır

Marka Tescili İçin Nereye Başvurmalı

Bunu yapabilmek için iki farklı yol takip edebilirsiniz. Birincisi bireysel olarak Türk Patent Enstitü’nün internet sitesinden direkt kendiniz müracaat edebilirsiniz. İkincisi Yetkili patent firmalarına gidip vekâlet vererek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Süreç Nasıl İşler

Öncelikle belirlediğiniz marka ve logonuzun Türkiye’de ve dünyada kullanılıp kullanılmadığını tespit etmeniz gerekir. Enstitünün sitesinde bunun için bir sayfa bulunmaktadır. Eğer ilk etapta kullanımının bir mahsuru yoksa sizin iş dalınıza uygun hangi sınıfta ve branşta olduğunun tespitinden sonra Türk patent Enstitüsüne ödenecek Marka Başvuru Bedeli yatırıldıktan sonra süreç başlar ve itiraz edebilecek herhangi bir firma ya da şahıs olup olmadığına bakılmak için askıya çıkartılır. Bu süreç yaklaşık sekiz dokuz ayı bulabilir.

Başvuru Onaylandıktan Sonra Neler Yapılması Gerekir

Onay alınan marka ve logo için marka yenileme ücreti altında bir harç yatırılır ve on yıl süresiyle markanız korumaya alınır. On senelik sürenin sonuna doğru yeniden TPE ye markanın korunma bedeli yatırılarak bir on sene daha isim tescili aktif kalır.

Marka Tescilinin Önemi

Nasıl her insanın ismi var ve bunu kimlikle belgeliyorsa sizin de bin bir güçlükle imal ettiğiniz ürünün daha sonra başka biri tarafından taklit edilmesini ve hatta sahip çıkmasını önlemek için marka tescilini önemsemeniz ve en kısa sürede yaptırmanız gerekir. Gelecekte nasıl bir yerde olacağınızı bilemezsiniz.

Şunu da unutmamak gerekir piyasada çoğu ürün marka ismiyle anılmakta. Mesela sizin aklınıza kâğıt mendil deyince ne geliyor veya sıvı krem, plastik şişelerdeki suya ne derdik hatırlayın. Evet, aklınıza gelenler o ürünlerin cinsi değil markasıdır. Bu nasıl yapılır tabii ki markanızı oluşturarak ve geliştirerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir