Gelir Testi Hakkında Bilgiler

Posted on

Devlet, bireylerin hem çalışmakta oldukları ana işlerinden gelen hem de ek işlerinden kazandıkları gelirlerin tamamından haberdar olmak istemektedir. Bu hal; gelir testi ile resmilik kazanır. Gelir testi yaptırmış olan kimselerin; bir ay içerisinde hanelerine giren kazançlarını devlete bildirmiş oldukları bilinmelidir. Gelir testi devletin tüm sosyal hizmetleri açısından önemlidir. Buna ek olarak ise; son zamanlarda genel sağlık sigortası konusu gelir testi ile eş değer tutulmuştur. Bu bağlamda kişilerin genel sağlık sigortasından yararlanması gelir testi sonuçları ile doğru orantılı olarak hizmete sunulmuştur.

 Gelir Testi Nasıl Yapılır?

Gelir testi yaptırmak isteyen kişilerin mutlaka; Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurmaları gerekmektedir.

Gelir Testi Yapımı

Gelir testi hesaplanır iken bir hane içerisinde oturmakta olan yani ikamet eden tüm bireylerin geliri hesaba katılır. MERNİS kayıtları içerisinde yer alan eş ve buna ek olarak herhangi bir yaş kıstı alınmadan çocuklar ve hane içerisinde yaşamakta olan ana ve baba, gelir testi hesapları içerisinde yer alan bireyler kısmını oluşturmaktadır. Gelir testi hesaplamasında aile içerisinde yer alan fakat hane içerisinde yaşamayan bireylerin bir kısmı da katılır. Bu bağlamda sayılabilecek bireyler; 25 yaşını doldurmamış ve şehir dışında okumakta olan çocuklar şeklinde belirtilebilir. Buna ek olara ise; yaşı on sekizin altında olan ve herhangi bir işte çalışması yasal olarak mümkün olmayan çocukların gelir testine katılması söz konusu değildir. Çünkü devlet zaten bu çocukların çalışmasını istemez ve aynı zamanda bu gibi kişilerin çalışması yasal olarak sıkıntı yaratır.

Genel Sağlık Sigortası Borcu Nasıl Öğrenilebilir?

Genel sağlık sigortası borcu sorgulama son zamanlarda gelir testinin yapılmasının zorunlu tutulmasından sonra en fazla aranan başlık olmuştur. Bu bağlamda genel sağlık sigortasını kısaca GSS şeklinde sunabiliriz. E – devlet sistemine giriş yapmanız halinde istediğiniz başlığı seçebilir ve genel sağlık sigortası borcunuzu kolaylık ile öğrenebilirsiniz. E – devlet sistemine giriş yapamaya kimselerin e- devlet şifresi sorunu sebebi ile bu tarz bir durum yaşıyor olmaları muhtemeldir. Eğer sizlerin de e – devlet şifresi yok ise; mutlaka en yakın PTT şubesine gidebilirsiniz. Ve almak istediğiniz e – devlet şifresini çalışan personele belirtmeli ve sonrasında ise iki TL ödemeniz gerekir. E – devlet şifreniz kapalı bir zarf içerisinde size sunulur. Sonrasında; hem GSS borcunuzu hem de devlet içerisinde var olan tüm işlemlerinizi sistem üzerinden giriş yaparak TC kimlik numaranızı ve şifrenizi yazarak öğrenebilirsiniz.

Gelir Testinde Kimler Borçlu Çıkar?

Sosyal güvence sahibi olmayan vatandaşlar için fazlası ile önemli olan bir başlıktır, GSS. Yaşı on sekizden büyük olanlar ve işsizler, sonrasında emekliler ve buna ek olarak yarım gün çalışanlar gelir testinden nasibini alacak ilk kimselerdir. Buna ek olarak ise; yüksek öğretim gören erkeklerin yirmi beş yaş, lise eğitimi gören erkeklerin yirmi yaş, herhangi bir öğrenim görmeyen erkeklerin ise on sekiz yaş sınırını geçmesinden itibaren gelir testini yaptırması zorunlu tutulmaktadır.

Gelir testi yaptırmamış olan kimselerin ilerleyen zamanlarda yüksek miktarlı GSS borçları ile karşılaşmaları muhtemeldir. Çünkü gelir testi yaptırmayan bireylerin genel sağlık sigortası fon ödemeleri en yüksek gelir düzeyine tabiymiş gibi hesaplanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir