Google 13 yaşında

Posted on

Larry Page ve Sergey Brin’in tez projelerinin etkisi hala sürüyor.

1996 yılında üniversite öğrencisi olan Larry Page ve Sergey Brin, tez projesi olarak BlackRub adlı arama motorunu geliştirdiler.

BlackRub isimli motorun üzerinde çalışıp, geliştren ikili Google’ın temellerini düşük bir sunucu bilgisayarı ile attılar.

1998 yılında sistemini biraz geliştiren ekip, terabyte değerindeki hard diskleri ile o zamanlar için yeterli bir boyut elde ettiler. Google’ın ilk veri tabanını oluşturmaya başlayan ikili, bu bilgisayarı Larry Page’in yurttaki odasına yerleştirdiler.

Üniversitede bir ofis açan ikili, yatırımcılar ve şirketlerle görüşmeye başladılar. Yahoo!’nun kurucusu David Filo ile de görüşen ikili, David Filo’dan taktir ve şirket kurmaları yönünde tavsiye aldılar.

Kredi kartı ile aldıkları hard disklerin ve sistemlerin borçlarının oluşturduğu yük ile, hızla para bulmaya çalışan ikili, MicroSystems’in kurucularından Andy Bechtolsheim’i ziyaret ederler. Projeyi beğenen Bechtolsheim, Google Inc adına 100.000 dolarlık çek yazar.

Bu çeki Google Inc adında resmi bir şirket olmadığı için bozduramayan ikili, oradan buradan buldukları 1 milyon dolar ile kendilerine bir ofis kurup, Google Inc’i kurdular ve sonra çeki bozdurabildiler.

7 Eylül 1998′de California’da Menlo Park’taki garajın hemen bitişiğinde oluşturulan ofis ile beraber Google çalışmalarına başlar.

Zaman içinde gelişen Google, basın içinde yayılmaya başlar ve PC Magazine dergisinde en iyi 100 site arasında yer alır. Artık Google dünya çapında tanınmaya başlamıştır ve her yıl artan büyümesi ile bugünlere ulaşmıştır.

Google ‘ ın 13. yaş gününü Blogesinti ailesi olarak bizde kutluyoruz 🙂

One thought on “Google 13 yaşında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir