Google+ Bölünmeye Gidiyor

Posted on

Sosyal ağların yaşamın her alanında insanların yaşamına ortak olduğunu söylemek Facebook, Twitter, İnstagram ve Google+ gibi sosyal ağların yaşamın her dakikasında dünyanın her yerinde insanlar tarafından kullanılması yanlış olmayacağının en somut göstergesi olacaktır. Sosyal ağlar günümüzde sadece bireysel alanda değil kurumsal alanda reklamasyon alanında da en etkin şekilde kendisine roller üstleniyor. Bu durumda sosyal ağların farklı özellikleri ile kurumsal alanda da sıklıkla kullanılmasına yol açıyor.

Google+

Daha interaktif hizmetler sunulabilmesi, internet dünyasının zengin içeriğini takip edebilme ve bireysel çerçevede internetin sosyal dünyasından yararlanabilme gibi oldukça farklı amaçlar doğrultusunda sosyal ağları kullanabilme imkanı bulunuyor. Sosyal ağların bu etkilere sahip olduğu konusunda en net bilgiye sahip olan Google tarafından geliştirilen ve internet meraklılarını yaşamına sunulan Google+ güçlü bir rekabetin bulunduğu sosyal ağlar dünyasında pek de beklendiği başarıyı yakalayamadı.

Bu konuyu uzun süredir düşünen Google, istediği gibi bir popülariteye ulaşamayan Google+ için farklı çalışmalar üzerinde durma kararı aldı. Buna göre Google artık Google+ gibi fonksiyonel bir sosyal ağını farklı parçalar haline getirerek internet meraklılarının beğenisine sunmayı hedefliyor. Özellikle de internet dünyasında dedikodu olarak uzun süredir konuşulmakta olan Google’ nin bu Google+ için yeni hamlesi resmi bir statü kazandı. Google’ de bulunan Photos ve Streams’ in en yeni başkanı Bradley Horowitz tarafından da doğrulanan Google+ parçalanması ile birlikte Photos ve Streams bölümlerinin iki farklı hizmet olarak internet kullanıcılarına sunulmasıyla sonuçlanacak.

Horowitz’ in açıklamalarına göre Google’ nin sosyal ağı Google+ için düşündüğü bölünme kapsamında ‘Fotoğraflar’ ve ‘Akışlar’ olarak farklı iki hizmet Google+’ nin yerini alacak. Google+ sosyal ağının önemli özelliklerinden birisi olarak öne çıkan Hangouts’ un bu yaşanacak Google+ bölünmesinden alacağı etkinin ne olacağı konusunda bilgi ise hiç bulunmuyor. Ancak sosyal ağ uzmanlarının Google’ nin geliştirmeye devam etmekte olduğu bu uygulamada değişikliğe gideceği konusunda herhangi adımın atılacağı düşünülmüyor. Bu büyük kapsamlı Google+ değişikliği ile birlikte de yolun sonun bu sosyal ağ içinde geldiğini söylemek pek de yanlış olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir