GreenCard Nedir? Greencard Başvuru Nasıl Yapılır?

Posted on

Green Card kısaca Amerikan vatandaşı olmayanlara Amerika Birleşik Devletleri’nde süresiz olarak oturma ve çalışma izni sağlayan bir vize türüdür. Green Card başvuru, Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışmanızı ve yaşamanızı sağlayan resmi ve süresiz ikamet kartıdır. ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından her sene düzenlenen çekiliş ile yaklaşık 55 bin kişi Green Card sahibi olmaktadır. Green Card çekilişi Amerika’da yaşayan nüfus sayısındaki çeşitliliği artırmak amacıyla gerçekleştirilmektedir ve çekilişin sonuçları sadece resmî web sitesi üzerinden açıklanmaktadır.

Green Card sahibi olunduğunda, Türk vatandaşlığı devam eder ve bununla birlikte Amerikan vatandaşlığı haklarının birçoğuna sahip olunur. Bu haklar arasında seçme ve seçilme hakkı bundan hariç olmak üzere şirket kurma, burs ve kredi alma, Amerikan sürücü belgesi sahibi olma gibi tüm haklar yer almaktadır. Green Card sahibi olan kişiler 5 sene boyunca Green Card sahibi olma şartlarını kaybetmezler ise 5 yılın sonunda Amerikan vatandaşı olmak için başvuruda bulunma hakkını da kazanmaktadırlar.

Green Card Başvuru Nasıl Yapılır?

Green Card başvurusu yapabilmek için en az lise mezunu olmak veya en az 2 yıllık iş tecrübesine sahip olmak yeterlidir. Bu şartları sağlayan herkes eşit haklarla Green Card çekilişi başvurusunda bulunabilmektedir. Her başvuru döneminde yalnızca bir defa başvuru yapılabilir. Birden fazla başvuru yapmış olan kişiler çekilişe katılamazlar ve diskalifiye olurlar.

Gerekli evraklarla birlikte Green Card başvurusu sitesindeki form doldurularak başvuru yapılabilir. Gerekli evraklar şunlardır;

 • Taranmış Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Dijital olarak çekilmiş ve kaydedilmiş biyometrik fotoğraf. Taranmış olmamalıdır (50X50 mm boyutlarında, güncel, arka fon beyaz, gözlüksüz),
 • Evli iseniz eşinizin ve varsa 21 yaşından küçük olan tüm çocuklarınızın dijital olarak çekilmiş ve kaydedilmiş biyometrik fotoğrafı. Taranmış olmamalıdır (50X50 mm boyutlarında, güncel, arka fon beyaz),
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği. (Anne, baba ve çocukların bilgilerini içermelidir),
 • İkametgah Belgesi (E–devlet şifrenizle www.turkiye.gov.tr web adresinden alabilirsiniz.),
 • Mezuniyet Belgesi (E–devlet şifrenizle www.turkiye.gov.tr web adresinden alabilirsiniz.).

Green Card Hangi Hakları Kazanmayı Sağlar?

Green Card almaya hak kazanan kişiler Amerika Birleşik Devletleri’nde ikamet edebilir, mevcut herhangi bir işte çalışabilir veya yeni bir iş kurabilir ve eğitim görebilirler. Çalışmak isteyen kişiler devlet veya özel sektör ayrımı olmaksızın tercih ettikleri iş alanında istihdam edilebilmektedirler. Green Card almaya hak kazanmış olan öğrenciler devlet üniversitelerindeki indirimli ücretlerden de yararlanabilmekte ve Amerikan hükümetinden kredi veya burs alabilmektedirler. Evli çiftler bireysel olarak ya da ayrı ayrı Green Card başvurusunda bulunabilirler. Çiftlerden birinin çekilişi kazanması halinde diğer eş ve 21 yaşın altındaki çocukları da Green Card sahibi olabilmektedirler.

Green Card başvurusunda bulunurken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

 • Başvuru yapmış olduğunuz ülkede (Türkiye’de) doğmuş olmanız gerekmektedir.
 • Gerekli görülen mesleki tecrübeye sahip olmanız veya en az lise mezunu olmanız gerekmektedir.
 • Birden fazla başvuruda bulunamazsınız.
 • Green Card çekilişine resmi site üzerinden bireysel başvuru yapmak ücrete tabi değildir.
 • İngilizce olan başvuru sisteminde yapacağınız en ufak bir yanlışlık diskalifiye olmanıza neden olacaktır.
 • Yoğunluktan dolayı web sitesinden kaynaklı gecikmeler olabilmekte ve başvurunuz kabul edilmeyebilmektedir. Bu sebeple başvuru son haftaya bırakılmamalıdır.
 • Formların hatalı doldurulması sebebi ile her yıl Türkiye’den yapılan başvuruların yaklaşık olarak %20’si kabul edilmektedir.
 • Form doldurma sırasında yapılan yanlışlar nedeni ile de bu sayının %30’u Green Card çekilişinde çıkmış olsa bile evrak tesliminde elenmektedir.
 • Green Card başvurusunda vize uzmanlarımızdan alınan hizmet sayesinde hatasız bir başvuru ile Green Card çıkma şansı artabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir