AZ OYUNCU ÇOK SAYI

Az sayıda oyuncu ile oynanabilen ancak her sayının hayati önem taşıdığı bir spor dalı olan voleybolda kurallar*aslında sanıldığı kadar komplike değildir. Müsabaka öncesi çeşitli kontroller yapılarak kurallara uygunluk tespit edilir. Bu değerlendirmeye sahanın, filenin ve topun öçlüleri de dahildir. Belirlenen ebatlara uygunluk sağlanmışsa hakem müsabakayı başlatır ve beraberinde heyecan da ilk dakikadan itibaren bitiş düdüğüne dek sürer.

Türkiye’de 1927 yılından bu yana aktif bir şekilde oynanan*voleybol kuralları*arasında yer alan rakip alana basamamak ve topu en fazla üç atışta rakip alana yollamak oyuncuların en fazla dikkat ettiği maddeler arasında ye alıyor. Aynı zamanda vücudun belden aşağısının topa değmemesi de yine oyuncuların dikkate aldığı kaideler arasındadır.

Voleybol saha ölçüleri bakımından her platformda oynanabilen oyunlar arasındadır. 9×18 metrelik bir alan oyun için yeterli büyüklüğü karşılamış oluyor. Ancak bu konuda kapalı alanlar söz konusu ise tavan yüksekliğinin de dikkate alınması; en az 7.8 metre olması gerekiyor. Bu saha eninden eşit şekilde iki bölüme ayrılır ve her bölüm bir takımın alanı olarak belirlenir. Ancak set sona erdiğinde takımlar karşı alana geçer.

Ölçülerin hüküm sürdüğü voleybolda kurallar arasında top da geniş yer buluyor. Ağırlığı 260 gramdan az, 280 gramdan da fazla olmaması gereken topun çevresi de kesinlikle 65 cm olmak zorundadır. Oyuncular maksimum üç atışta topu ağın üzerinden rakip alana yollamak durumundadır. Asıl hedef ise atışları rakiplerin karşılayamayacağı tekniklerle yollamak ve topun rakip alanın sahasında yere değmesini sağlamaktır. Pasör ile smaç vuruşu yapan oyunculara büyük görev düşer.

Tüm dünya ülkelerinde severek oynanan voleybol kuralları ile uluslar arası müsabakalarda kargaşaya neden olmuyor. Çünkü geleneksel bir spor olmaması nedeniyle kurallar tüm ülkelerde aynıdır. Açık alanlarda örneğin plajlarda oynanan voleybol saha ölçüleri bakımından da değişim göstermez. Kapalı salonlardaki ölçüler açık alanlarda da geçerlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


ssd hosting