Bitcoin Nedir?

Bitcoin, yeni bir sanal para birimidir. Tüm dünyada bilinen ama bilinmeyenlerinin daha çok olduğu bu sanal para birimini sizlere anlatmaya çalışacağız.

Bitcoin 2008 senesinde SatoshiNakamoto tarafınca, teorik olarak başlamıştır. Bu sanal paranın hiçbir bankada satışı yoktur. Resmi kurum ve kuruluşlarla bağlantısı olmayan, bütün ülkelerin kendi para ile alınıp satılan bir para birimidir. Bitcoinin sembolü ฿ ,bitcoinin kısaltılmış hali ise BTC’dir.

BitcoinKağıt Paranın Yerine Geçecek mi?

Bitcoin uzun bir zamandır gerçekliği tartışılıyordu. Yeni olarak ciddiye alınan bu para birimi, Dolar ve Euro’ya seçenek olarak gösterilmektedir. Bitcoinin, kağıt paranın yerine geçeceği şimdilik uzak bir ihtimal.

Bitcoin Nasıl Üretilir? Nasıl Kazanılır?

Bitcoin üretimi için, bildiğimiz madencilik (mining) terimi kullanılır.

Bitcoin üretimi sanılanın aksine, çok zorlu bir süreçtir. Zorluğunun nedeni, SatoshiNakamoto güvenlik sistemini, çok aşırı bitcoin üretimini engellemek üzerine tasarlamıştır.

Bitcoinmining dediğimiz olay, tamamen şansa bağlıdır. Daha iyi anlamanız için, 1000 dönümlük full dolu bir samanlıkta, ufacık bir toplu iğne aramanıza benzer. Ayrıca bu toplu iğnenin, hareket halinde olduğunu, devamlı bilinmeyen ve farklı noktalara gittiğini düşünün.

Bitcoin madenciliğinde kullandığınız işlemci gücünün büyüklüğü, bitcoin bulma şansınızı arttırmaktadır. İşin özüne gelirsek, Bitcoin madenciliği kullandığınız işlemci ile doğru orantılıdır.

Bitcoin Nasıl Kullanılıyor?

Bitcoini kullanmak için, e-cüzdan gerekmektedir. E-cüzdanınızı yapmak gayet basit. Kullanmakta olduğunuz akıllı cep telefonlarında, ev veya iş bilgisayarınızda oluşturabiliyorsunuz. Bu konuda herhangi bir limit bulunmamaktadır. Ayrıca oluşturacağınız bu e-cüzdanlar için, kişisel bilgi girme zorunluluğu yoktur. Oluşturduğunuz e-cüzdan ile BTC yani bitcoin alabilir, gönderebilir veya alışverişi bile yapılabilir.

 

Bitcoin Ne Kadar Güvenlidir

Bitcoin bazı kurallara bağlıdır. Bu kurallara bağlı olarak yapılan her hareket kodlanıp şifrelenir. Bitcoin yapısı bakımıyla, işlemci hafızasına dayalıdır. E-cüzdanınızın parolası çalınır, e-cüzdanınızın olduğu cep telefonu veya bilgisayar bozulur yada çalınır ya da alışveriş yaparken yanlış numara girildiği takdirde, bu işlemlerin herhangi bir telafisi yoktur. Elinizdeki bitcoinleri kaybedersiniz ve herhangi bir şekilde geri almanız mümkün değildir.Şimdiye kadar bu veya başka sebeplerden kaybolan bitcoin miktarı, milyonları buluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


ssd hosting